Psychoanaliza a religia

Debata z udziałem słynnej francuskiej psychoanalityczki, Elisabeth Roudinesco, 23 lutego 2012, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [1h36min]

Czy psychoanaliza jest w odwrocie? Czy przeżywa swój teoretyczny i instytucjonalny kryzys? 23 lutego 2012 odbyła się debata „Psychoanaliza a religia”, z udziałem słynnej francuskiej psychoanalityczki, Elisabeth Roudinesco, która gościła w Polsce na zaproszenie grupy Sitnhome.

PANELIŚCI

Elisabeth Roudinesco – historyk i psychoanalistka, pracuje na Uniwersytecie Paris-VII. Uczennica Tzvetana Todorova i Gilles’a Deleuze’a. Specjalistka myśli freudowskiej i lacanowskiej. Insteresuje się także kwestią żydowską oraz antysemityzmem. Autorka m.in. Słownika psychoanalizy (Fayard, 2000) oraz Jacques Lacan. Jego życie i myśl (tłum. Robert Reszke, wyd. KR, 2005)

o. Jacek Prusak SJ – psychoterapeuta, doktor psychologii, teolog i dziennikarz Tygodnika Powszechnego. Autor Poznaj siebie, spotkasz Boga (wyd. Stowarzyszenie „List”, Kraków 2010).

Kuba Mikurda – krytyk i teoretyk kultury. Pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej UJ, gdzie prowadzi autorskie zajęcia poświęcone psychoanalizie w badaniach kulturowych i w badaniach nad wizualnością. Redaktor Linii Filmowej w Korporacji Ha!art.

PROWADZENIE

Andrzej Leder – psychoterapeuta i filozof. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wykłada także na Collegium Civitas oraz Katedrze Erazma UW. Wydał m.in.: Nauka Freuda w epoce 'Sein und Zeit’ (Aletheia, 2007) oraz Przemiana mitów druga czyli wojna o obraz (Open, 2004) wyróżniona w 2004 roku przez Fundację Kultury.

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.