Rok w lesie – czerwiec. Zieleń, woda i młoda uroda

Wykład Bartosza Popczyńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, 23 czerwca 2020 [1h01min]

Bartosz Popczyński podczas pierwszego wykładu z cyklu „Rok w lesie” opowiada, jak wygląda las w czerwcu. Miesiąc ten wciąż jest czasem kwitnienia wielu roślin. Mnóstwo dzieje się również w świecie fauny. Aktywne są już owady. Zaczynają się także usamodzielniać niedawno co narodzone ptaki i ssaki. Kolejne odcinki cyklu, który realizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich  Warszawie, będą pojawiać się co miesiąc. Zobacz inne prelekcje.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Bartosz Popczyński opowiada podczas wykładu, jak wygląda las w czerwcu. W tym miesiącu drzewa są już w pełni pokryte liśćmi, które ograniczają dostęp promieni słonecznych na dno lasu. Charakterystycznym zjawiskiem są opady konwekcyjne, które powstają w wyniku oddawania ciepła przez rośliny podczas długich dni z wysoką temperaturą. W tym czasie pojawiają się też owoce leśne, jak borówki i poziomki. Kwitną również jeszcze niektóre drzewa, kwiaty, trawy i mchy. Zaczynają też pojawiać się pierwsze grzyby.

Wiele dzieje się w świecie fauny. Las w czerwcu zaczyna być miejscem aktywności owadów. Ptaki są już po pierwszych lęgach. Można spotkać nieleoty, które opuściły już gniazda, ale nadal pozostają pod opieką rodziców. Czerwiec to również ostatnia okazja, żeby w pełni nacieszyć się ptasim śpiewem. W kolejnych miesiącach leśne ptactwo jest już po tym względem mniej aktywne.

W czerwcu zaczynają usamodzielniać się niedawno co narodzone drapieżniki, jak lisy czy wilki. Można się również natknąć w lesie na samice łosia czy sarny z młodymi. Trzeba wówczas uważać, bo te niekojarzone z agresją zwierzęta w obronie potomstwa mogą być dla człowieka niebezpieczne.

Więc o tym, jak wygląda las w czerwcu, w nagraniu wykładu.

Zobacz też: Rysie w zarysie. Wykład Roberta Mysłajka

PW

Organizator wykładu:

Lasy Miejskie Warszawa Logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.