Rok w lesie – grudzień, atak zimy

Wykład Bartosza Popczyńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, 17 grudnia 2020 [1h33min]

Bartosz Popczyński w kolejnym odcinku cyklu „Rok w lesie” opowiada, co dzieje się w przyrodzie w grudniu. Jak przystało na świąteczny czas, prowadzący tłumaczy m.in. skąd biorą się w sprzedaży choinki oraz jak zadbać o swojego iglaka, żeby nie zakończył życia zaraz po świętach. Radzi też, jakie grzyby zbierać zimą oraz jak zawsze opisuje, co słychać obecnie u zwierząt.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

W grudniu rozpoczyna się kalendarzowa zima. W tym roku przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku, przypada w poniedziałek 21 grudnia. Wschód słońca następuje późno, dlatego grudzień to idealny miesiąc, żeby obserwować to miłe dla oka widowisko bez konieczności zrywania się z łóżka o świcie. Co jeszcze dzieje się w przyrodzie w grudniu, o czym opowiada Bartosz Popczyński w kolejnym odcinku cyklu „Rok w lesie”?

Warto zwrócić uwagę uwagę na pojawiające się na powierzchniach oraz drzewach szron i szadź. Prowadzący tłumaczy, jak odróżnić od siebie te często mylone są ze sobą zjawiska.

Drzewa pogubiły już liście, ale na niektórych z nich można dostrzec zieloną jemiołę. Poszukiwacze ciekawych okazów roślin, nierzadko bardzo barwnych, powinni również zwrócić uwagę na porosty, o których mówi Bartosz Popczyński: pustułkę pęcherzykowatą, chrobotka reniferowego i koralkowego, włostkę brazową oraz złotorosta ściennego.

Opowiadając o lesie w grudniu, nie sposób nie wspomnień, skąd biorą się w sprzedaży choinki. Prowadzący tłumaczy, jakie rodzaje drzew najlepiej nadają się na świątecznego iglaka. Rozwiewa również mity na temat pochodzenia i pozyskania drzewek. Radzi także, jak postępować z choinką, jeśli po świętach chcemy ją z powrotem przesadzić do ziemi.

Wbrew pozorom, sezon dna grzyby nie skończył się wraz z jesienią. Przyrodnik zachęca do zbierania boczniaków oraz… znanych z kuchni azjatyckiej grzybów mun. Te ostatnie to nic innego, uszaki bzowe zwane inaczej uszakami judaszowymi, które powszechnie rosną również w Polsce. Często można je znaleźć wśród topoli.

O czym jeszcze, co dzieje się w przyrodzie w grudniu, opowiada Bartosz Popczyński? Prowadzący mówi o różnych gatunkach ptaków, które przylatują do naszego kraju na zimę. Są wśród nich są gile, jemiołuszki, czeczotki zwyczajne, rzepołuchy (makolągwy żółtodziobe), śnieguły czy myszołowy włochate. Radzi również, jak przygotować karmnik na zimę oraz jakich gości możemy się w nim spodziewać.

Przyrodnik nie zapomina także wspomnieć o ssakach. Zwraca uwagę, żeby podróżując samochodem, uważać na zwierzęta, które mogą wychodzić na drogę, żeby zlizywać z niej sól. Opowiada także o godach wśród dzików, czyli huczce, która trwa od listopada do stycznia, a także o zapadających w sen zimowy niedźwiedziach.

Zobacz też: Rysie w zarysie. Wykład Roberta Mysłajka

Zapraszamy do obejrzenia wykładu Bartosza Popczyńskiego, którego tematem jest przyroda w grudniu.

/PW

Organizator wykładu:

Lasy Miejskie Warszawa Logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.