Rok w lesie – lipiec. Kiedy kwitną lipy

Wykład Bartosza Popczyńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, 9 lipca [1h05min]

Bartosz Popczyński podczas drugiego wykładu w cyklu „Rok w lesie” opowiada, jak wygląda las  w lipcu. Kolejne odcinki cyklu, który realizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich  Warszawie, będą pojawiać się co miesiąc. Zobacz również inne prelekcje.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Podobnie jak w czerwcu, drzewa w lipcu w pełni pokryte są liśćmi. Promienie słoneczne nie docierają na dno lasu, w związku z czym w kniejach można szukać schronienia przed upałami. Wyjątkiem są bory sosnowe, które nie dają kryjówki przed słońcem, ale za to urzekają zapachem żywicy. Las w lipcu intensywnie porastają już borówki i poziomki, więc zbiory mogą rozpoczynać miłośnicy leśnych owoców. Pojawiają się również grzyby, którym sprzyja charakterystyczne dla lipca połączenie dużej sumy opadów i wysokiej temperatury. Należy jednak pamiętać, że zarówno owoców jak i grzybów nie wolno zbierać na terenach rezerwatów i innych obszarów chronionych.

W lesie przeważnie kwitną lipy, od których prawdopodobnie wywodzi się nazwa miesiąca. Kwiaty wabią pszczoły i inne zapylacze, dzięki czemu stając pod drzewami można usłyszeć charakterystyczne brzyczenie. Jeśli chodzi o samą roślinę, to można wyróżnić jej dwie odmiany. Lipę drobnolistną najłatwiej rozpoznać po tym, że jej owoce można dość łatwo rozgnieść palcami. W przypadku lipy szerokolistnej jest to praktycznie niemożliwe.

Las w lipcu – co dzieje się w świecie zwierząt?

Duża wilgotność sprzyja aktywności ślimaków i owadów. Las w lipcu ze względu na wysokie temperatury sprzyja również obserwacji węży i innych gadów, które lubią wygrzewać się na słońcu. Najłatwiej zaobserwować je rano, kiedy ogrzewają się po chłodniejszej nocy. Wśród ptaków śpiewające gatunki mają już za sobą pierwsze lęgi, natomiast dopiero przychodzą na świat młode skrzydlatych drapieżników. W lipcu można również usłyszeć charakterystyczne nawoływania derkaczy.

Jeśli chodzi o ssaki, warto wspomnieć o sarnach, który w lipcu znajdują się w okresie rui. Z kolei drapieżniki, jak lisy i borsuki, przestają być karmione mlekiem przez matkę i przechodzą na stały pokarm. Rozpoczynają również swoje pierwsze próby samodzielnego polowania.

Więcej o tym, jak wygląda las lipcu, w wykładzie Bartosza Popczyńskiego.

Zobacz również: Wyję, więc jestem – o komunikacji wilczymi sposobami. Wykład Roberta Mysłajka

PW

Organizator wykładu:

Lasy Miejskie Warszawa Logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.