Rok w lesie – luty. Drobny powiew wiosny

Wykład Bartosza Popczyńskiego o tym jak wygląda las i przyroda w lutym. Wykład zorganizowany w ramach cyklu Spotkań z Przyrodą – Rok w lesie [10 lutego 2021 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Drobny powiew wiosny. Za oknem w pełni zima. Prowadzący przypomniał i wyjaśnił różne powiedzenia ludowe dotyczące tego miesiąca:
„Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima”,
„W lutym śnieg i mróz stały czynią w lecie upały”

Wykładowca zwrócił uwagę jak istotny i dobry dla przyrody jest zimowy mróz. Zima często utrudnia nam życie, możemy nie lubić skrobania samochodów czy konieczności odśnieżania dróg, ale dla przyrody i lasów to dobra rzecz – taki mamy klimat. Wiosna zawita do nas w swoim czasie.

„Po świętej Agacie (5.020 widać muchy w chacie” – znak, że powoli idzie wiosna i muchy się przebudzają
„Na świętego Walentego (14.02) mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”

Pojawiają się sople. Nie tylko przy dachach czy rynnach, ale też na drzewach, na gałązkach. W lutym słońce, które się pojawia niesie ze sobą już więcej energii cieplnej niż słońce które świeci w styczniu. To taki drobny powiew wiosny. W ciągu dnia w lutym różnice między temperaturami w ciągu dnia, a w ciągu nocy potrafią się bardzo różnić. Takie wahania temperatur powodują powstawanie sopli.

Nazwa luty, pokazuje że jest to miesiąc ostry, trudny. W świecie roślin po grudniowym i styczniowym uśpieniu, powoli widać że idzie wiosna.

Pierwszą oznaką są kwiaty leszczyny, które właśnie zaczną zaraz pylić na żółto. Pojawiają się też małe białe kwiatki – śnieżyczka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna.

W świecie zwierząt w lutym też już powoli czuć powiew wiosny. Zwierzęta jeleniowate zrzucają swoje poroża. Można więc w lutym ruszyć do lasu na poszukiwania skarbu. Powoli można obserwować grupy (rudle) saren szukające pożywienia na łąkach i polach.

Bartosz Popczyński opowiedział też o wilkach, rysiach i lisach. Powoli zaczyna się czas poszukiwania par. Powoli zaczynają za sobą biegać wiewiórki i kuny. Z wykładu trochę dowiemy się tez o zajęczych zalotach.

W lutym do karmników przylatują sikorki bogatki i sikorki modraszki. Czasem spotkać można dzwońce. W lutym nadal jeszcze staramy się dokarmiać ptaki żeby łatwiej było im przetrwać zimę.

Jak i czym dokarmiać zwierzęta? – posłuchaj wykładu Bartosza Popczyńskiego

Bartosz Popczyński – przyrodnik, leśnik z wykształcenia i pasji, edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie

Polecamy też inne wykłady Bartosza Popczyńskiego z cyklu Spotkania z przyrodą 

Organizatorem wykładu jest Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasy Miejskie Warszawa

Lasy Miejskie Warszawa Logo


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.