Rok w lesie – styczeń. Styczeń mrozi, lipiec skwarem grozi

Wykład z cyklu „Rok w lesie” zorganizowany w ramach Spotkań z przyrodą prowadzonych przez Bartosza Popczyńskiego [styczeń 2021 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Styczeń to miesiąc który uchodzi za najzimniejszy, najbardziej zimowy. Możliwe że nazwa styczeń wzięła się od styku „starego” roku z „nowym” rokiem.

Ile prawdy w powiedzeniach:
„Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały”
„Kiedy styczeń najostrzejszy, tedy roczek najpłodniejszy”?

Styczeń daje nam nadzieję – dni powoli stają się dłuższe. Słońca jest trochę więcej niż w grudniu. Dla przyrody dobrze, gdy w styczniu pojawi się mróz. Bartosz Popczyński opowiedział jak wygląda las w styczniu. Opowiedział o koronach drzew i gałęziach przykrytych śniegiem. Pokazał na zdjęciach tzw. „listwę mrozową”, czyli drzewa pęknięte od mrozu i zasklepione kallusem. Opowiedział o jemiole, o jadalnych grzybach zimowych – boczniakach, płomiennicach zimowych, uszakach bzowych.

Ze zwierząt Bartosz Popczyński opowiedział o ptakach z rodziny kurowatych (jarząbkach, kwiczołach i cietrzewiach). W styczniu możemy zaobserwować w Polsce takie ptaki, które na co dzień u nas nie występują. Ptaki które przylatują wtedy gdy na północy robi się naprawdę zimno. I kiedy na północy warunki są niesprzyjające do polowania i zdobywania pożywienia, to przenoszą się do nas. Mowa tu np. o jemiołuszce zwyczajnej, czeczotce zwyczajnej, makolągwie żółtodziobej, gilach, śniegułach, czy myszołowach włochatych. Mocniejsze mrozy dają szansę na zobaczenie prawdziwych rzadkości ornitologicznych – puchacza śnieżnego czy sowę jarzębatą.

Podczas wykładu można posłuchać też o zimowych zwyczajach ptaków bardzo często spotykanych w Polsce. Bartosz Popczyński opowiedział jak z mrozem radzą sobie raniuszki i rudziki.

Łosie w styczniu często wychodzą na drogi, które w tym czasie są posypane sola. Sól oczywiście jest też wykładana w paśnikach, ale łosie zdecydowanie mniej chętnie z nich korzystają niż sarny, jelenie czy dziki. Częstym widokiem w styczniu są też sarny, jelenie i daniele, które poruszają się w grupach. Watahy dzików w styczniu też nie są wyjątkowo rzadkim zjawiskiem. Podróżują w poszukiwaniu jedzenia.

Wykładowca zaczął też opowiadać o tropach zwierząt. Więcej na ten temat można wysłuchać w oddzielnych wszechnicowych wykładach: Tropy i ślady cz.I i Tropy i ślady cz.II

Popczyński opowiedział też trochę o płazach (salamandrach czy żabach) wychodzących czasem ze swoich kryjówek w cieplejsze dni.

Bartosz Popczyński – przyrodnik, leśnik z wykształcenia i pasji, edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie

Polecamy też inne wykłady Bartosza Popczyńskiego z cyklu Spotkania z przyrodą 

Organizatorem wykładu jest Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasy Miejskie Warszawa

Lasy Miejskie Warszawa Logo


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.