Rok w lesie – wrzesień. Pożegnanie lata

Wykład Bartosza Popczyńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, 8 września 2020 [1h01min]

Bartosz Popczyński w kolejnym wykładzie z cyklu „Rok w lesie” opowiada, co dzieje się w lesie we wrześniu. Cykl realizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa. Zobacz również poprzednie odcinki.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

We wrześniu zaczyna się kalendarzowa jesień. Równonoc następuje 22. lub 23. dnia miesiąca. Później w cyklu dobowym ciemność zaczyna przeważać nad dniem. Wyraźnie można odczuć również pierwsze chłody. W rejonach górskich mogą pojawić się opady śniegu i przymrozki. Na nizinach obserwuje się duże wahania temperatury – na wieczór może ona spaść nawet o kilkanaście stopni.

Co dzieje się w lesie we wrześniu? Przyroda wciąż przechodzi czas obfitości, który rozpoczął się w sierpniu. Na drzewach znajduje się bardzo dużo owoców. Część z nich może przewisieć do zimy, stanowiąc pożywienie dla ptaków i innych zwierząt. Drzewa wydają również nasiona. Te należące do gatunków ciężkonasiennych – jak dąb, buk czy kasztanowiec – od razu opadają na ziemię. Te, które wydają lekkonasienne – jak olcha, brzoza i topola – unoszą się na wietrze. Nierozerwalnie z jesienią związane są licznie rosnące grzyby, którym sprzyja duża liczba opadów.

Co dzieje się we wrześniu w świecie zwierząt?

Wśród zwierząt spada aktywność owadów, w tym uciążliwych komarów. Nadal jednak można spotkać osy, szerszenie i pszczoły. Te ostatnie mają ostatnią szansę, żeby wyprodukować miód. Ostatnie miododajne rośliny, które wówczas kwitną, to nawłocie i wrzosy.

Wiele gatunków ptaków szykuje się do odlotu. Choć jesień nie kojarzy się z nowym życiem, na świat przychodzi gadzie potomstwo. Wśród dużych ssaków, jak jelenie czy łosie, trwają gody. Podobnie jak u niektórych nietoperzy, których samica potrafi przechować nasienie samca w drogach rodnych całą zimę.

Szerzej o tym, co dzieje się w lesie we wrześniu, Bartosz Popczyński mówi w nagraniu wykładu.

Zobacz też: Wyję, więc jestem – o komunikacji wilczymi sposobami. Wykład Roberta Mysłajka

PW

Organizator wykładu:

Lasy Miejskie Warszawa Logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.