Lista odtwarzania:

Rosja – ewolucja władzy. Wykład Gleba Pawłowskiego [w jęz.polskim i rosyjskim]

Spotkanie z rosyjskim politologiem, byłym doradcą Władimira Putina zorganizowane zostało przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Centrum Prasowe Foksal w Warszawie, 16 grudnia 2014r.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

– Putin wciąż musi zarządzać sytuacją kryzysową. Jednocześnie musi też podbijać stawkę, żeby robiło to na kimkolwiek wrażenie – powiedział rosyjski politolog Gleb Pawłowski podczas swojego wykładu w Warszawie. – Po konflikcie z Ukrainą co mu zostaje? Wojna w Europie? Nawet Stalin nie posunął się tak daleko – dodał.

Gleb Pawłowski przez 15 lat pracował dla Kremla. Odkąd Borys Jelcyn w 1996 roku został wybrany na prezydenta po raz drugi, Pawłowski zajmował się doradztwem politycznym. Później doradzał prezydentowi Władimirowi Putinowi w kwestii jego wizerunku politycznego. W czasie trwania kadencji Dmirtrija Miedwiediewa, w 2011 roku, poprosił, by pozwolono mu odejść.

– Miedwiediew zrobił mi ten prezent – powiedział. Rok po odejściu ze stanowiska wyszedł na plac Błotny, by protestować przeciwko rządom Władimira Putina. – Kiedy poszedłem na plac Błotny, myślałem, że wyjdzie dziesięć osób. Każdy tak myślał – dodał. Przyszło kilkadziesiąt tysięcy.

„Putin wciąż musi zarządzać sytuacją kryzysową”

Pawłowski rozpoczął swój wykład od stwierdzenia, że powrót ZSRR nie jest zamiarem Putina. – Marzyć nie zaszkodzi, ale powrót do przeszłości jest zbyt drogi – powiedział. – Putin nie ma do tego ani ludzi, ani pieniędzy, ani koncepcji – dodał.

Zapewnił też, że Putin sam z siebie nie zrezygnuje. – Jeśli tak się stanie, to pojawi się drugi Putin – stwierdził. Według Pawłowskiego nie ma szansy na zmianę, bo rosyjska opozycja proponuje rozwiązania w obrębie tego samego systemu. – Myślą tylko o tym, że mogliby być na miejscu prezydenta. Opozycjonista Aleksiej Nawalny to zmodernizowana wersja Putina – dodał.

Według politologa Putin, by utrzymać władzę, co jakiś czas z własnej woli spełnia żądania opozycji, tyle że w ograniczonym zakresie. Służy to podtrzymaniu tezy o braku alternatywy dla jego prezydentury. – Sam Putin wypełnia rolę, którą narzuca mu system. Gra rolę jedynego lidera. A brak alternatywy trzeba podtrzymywać sztucznie – powiedział.

Dodał też, że to system narzuca prezydentowi Rosji, by nieustannie podkreślał rolę władzy. – Wciąż musi zarządzać sytuacją kryzysową. Jednocześnie musi też podbijać stawkę, żeby robiło to na kimkolwiek wrażenie – stwierdził. – A po konflikcie z Ukrainą co mu zostaje? Wojna w Europie? Nawet Stalin nie posunął się tak daleko – dodał.

„Telewizja rosyjska to nie propaganda, tylko gigantyczny eksperyment” 

– Nagłość i ekstremalność to element naszej polityki – powiedział Pawłowski. Uważa, że Kreml zachowuje się tak, jakby był w stanie ciągłego zagrożenia, by móc panować nad każdą sytuacją. A instrumentem tej polityki jest telewizja rosyjska.

– Dzięki telewizji władza panuje nad rosyjskimi umysłami. Tworzy nową, sztuczną rzeczywistość. To nie jest propaganda, tylko gigantyczny eksperyment w zakresie sterowania ludźmi – stwierdził. Porównał to do serialu, którego scenariusz jest utkany z realnych informacji ze światowych agencji, na podstawie których kreuje się własnych bohaterów.

– Profesjonaliści, graficy, reżyserowie i scenarzyści pracują nad nową fabułą każdego dnia. Nie na Kremlu, tylko w Ostankino (wieży telewizyjnej w Moskwie – red.). Władza wydaje tylko wytyczne – powiedział.

Zastrzegł też, że sam nie ma czystego konta, bo wykorzystywał te techniki w swojej pracy. – Nie pokazywaliśmy w telewizji tych, którzy nie grali według naszych reguł. A kogo nie ma w telewizji, tego nie ma też w polityce – stwierdził. – Kreml do tej pory działa jak jeden wielki sztab wyborczy. Ten sztab pracuje na kandydata, który każdego dnia musi zwyciężyć – dodał.

Gleb Pawłowski – urodzony w 1951 roku na Ukrainie były radziecki dysydent i więzień łagrów, rosyjski politolog. W czasie pierwszej i drugiej kadencji doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, wcześniej zaś jego poprzednika na tym stanowisku – Borysa Jelcyna. Dyrektor i twórca Fundacji Efektywnej Polityki. Obecnie krytyk rosyjskich władz i autor wielu książek, publicysta.

***

Posłuchaj wykładu po rosyjsku:

 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.