Rozwijać osobowość!

Wykład dr Doroty Kobylińskiej, Kawiarnia Naukowa 1a, 13 czerwca 2019

Jak być szczęśliwym? Psychologia pozytywna, jedna z najdynamiczniej rozwijających się w XXI wieku dziedzin psychologii, poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Dr Dorota Kobylińska opowiedziała w Kawiarni Naukowej 1a, co wpływa na nasz dobrostan psychiczny oraz w jaki sposób o niego zadbać.

Psycholożka na początku wykładu przedstawiła różne teorie dotyczące rozwoju osobowości – Maslowa, Kozieleckiego i Rogersa. Najwięcej miejsca poświęciła psychologii pozytywnej, za której pioniera uznaje się Davida Saligmana. Amerykański psycholog, znudzony badaniem zaburzeń osobowości, skupił się na dociekaniu, co sprzyja ludzkiemu rozwojowi i poczuciu szczęścia.

Dr Kobylińska opisała, jak psychologia pozytywna odpowiada na pytanie: jak być szczęśliwym? Dobrostan psychiczny koreluje z czynnikami niezależnymi od człowieka, jak uwarunkowania genetyczne czy przynależność do określonej klasy społecznej. Badania udowodniły jednak, że każdy może na niego też samodzielne wpływać. Jednym z kluczy do szczęścia jest zrozumienia własnych emocji i kontrola na nimi.

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.