Rysunki kostiumów tureckich z kolekcji króla Stanisława Augusta

Wykład w ramach cyklu „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”, Zamek Królewski w Warszawie, 19 stycznia 2017 [1h02min]

Rysunki kostiumów tureckich z XVIII w. pochodzące z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego pokazują bogactwo strojów, które już nie istnieją. Opowiedział o nich prof. Tadeusz Majda podczas wykładu w Zamku Królewskim w Warszawie, który odbył się w ramach cyklu „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”.

Rysunki powstały w latach 1779-1780 w Stambule. Do Polski trafiły w 1781 roku prawdopodobnie w wyniku poselstwa Karola Boskampa-Lasopolskiego, które nabyło je za pośrednictwem Stanisława Kostki Pichelsteina – absolwenta Szkoły Języków Orientalnych w Stambule założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, który sprawował na dworze sułtańskim funkcję tłumacza. Na 280 kartach przedstawione są stroje, obyczaje, budowle i wykonywane kary.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Prof. Majda podczas swego wykładu opisał historię zbioru, a także opowiedział obszernie o jego części dotyczącej stroju. Na pokazanych rysunkach można oglądać ubiory z czasów panowania sułtana Abdülhamida I (1725-1789). Dzieła pokazują, jak zgodnie z ówczesnym ceremoniałem nosił się władca, dygnitarze, urzędnicy, wojskowi, duchowni i służba. Prelegent przedstawił również rysunki pokazujące stroje przypisane do poszczególnych nacji zamieszkujących Imperium Osmańskie oraz ubiory kobiece.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu

***

turcyZamek Królewski w Warszawie – Muzeum po raz szósty organizuje cykl wykładowy poświęcony relacjom Polski z wybranym krajem – dawnym sąsiadem I Rzeczypospolitej. Po spotkaniach dotyczących stosunków z Litwą, Niemcami, Rosją, Ukrainą i Węgrami przyszła kolej na Turcję. Podczas najbliższych prelekcji i debat opowiemy o ponad 600-letniej historii relacji polsko-tureckich w sferze polityki, gospodarki i kultury – od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1414 roku do chwili obecnej.

Pragniemy pokazać, że wspólne dzieje I Rzeczypospolitej i Imperium Osmańskiego to nie tylko wojny, ale również wzajemny dialog i przenikanie się odległych od siebie kultur. Nie zabraknie także tematów współczesnych, łączących oba kraje.

Motywem przewodnim cyklu są postaci z obrazu Marcella Bacciarellego Pokój chocimski – wielki wezyr Dilaver Pasza oraz Stanisław Lubomirski – podające sobie dłonie. Obraz jest stałym elementem wystroju Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

źródło: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.