Śladami zapomnianej historii Polesia Lubelskiego

Wywiad z Adamem Panasiukiem, autorem monografii wsi Polesia Lubelskiego, laureatem konkursu FDPA „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. 15 lipca 2013 r., Fundacja Wspomagania Wsi [16min]

Niemalże całe moje dotychczasowe życie jest związane z lubelską wsią. Wychowywałem się we wsi Zastawie, a do Wereszczyna chodziłem do szkoły, byłem ministrantem w zabytkowym kościele. Moja fascynacja historią rozpoczęła się dość wcześnie – sam o sobie pisze Adam Panasiuk, autor monografii kilku wsi Polesia Lubelskiego.

Adam Panasiuk, z wykształcenia prawnik i politolog już od 5 lat intensywnie odkrywa historię swojej małej ojczyzny. W ciągu trzech lat przeprowadził ponad 100 wywiadów, zebrał 2 000 skanów i fotokopii starych zdjęć. Dzięki prywatnie uruchomionej stronie internetowej www.historia.urszulina.net nawiązał wiele kontaktów. Dziś koresponduje z mieszkańcami USA, Kanady, Francji, Niemiec i Rosji, których przodkowie mieszkali na terenie gminy. Także od nich otrzymał wiele fotografii, a z niektórymi spotykał się osobiście. Przez ponad półtora roku stronę odwiedziło 100 tysięcy osób.

W 2011 r. Adam Panasiuk został laureatem konkursu FDPA „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” za monografię „Wereszczyn. Śladami zapomnianej historii”. Kolejna publikacja to „Andrzejów. Śladami zapomnianej historii”. Przygotowywana jest monografia „Wola Wereszczyńska, Zawadówka, Babsk. Śladami zapomnianej historii”.

Adam Panasiuk jako wiceprezes i dyrektor biura stowarzyszenia LGD „Polesie” jest inicjatorem wielu przedsięwzięć: porządkowania miejsc pamięci czy wspólnego świętowania. Jako redaktor naczelny Kwartalnika Stowarzyszenia LGD „Polesie” w każdym numerze nawiązuje do dziedzictwa historycznego i kulturowego swojej gminy. Jak sam przyznaje, tysiąc egzemplarzy rozchodzi się w ekspresowym tempie.

Warto dodać, że LGD „Polesie” wspólnie z pięcioma innymi LGD z Lubelszczyzny uruchomiło portal „Śladami Przeszłości”, w ramach projektu: „Śladami przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyny” – www.sladami-przeszlosci.pl, gdzie każdy może dodawać swoje informacje czy zdjęcia.

Zdjęcia przedstawione w wywiadzie pochodzą ze strony www.historia.urszulina.net

Opracowanie: Magda Kowalczyk, 15.07.2013 r.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Dziedzictwo kulturowe

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.