Smocze tropy – wykład o śladach dinozaurów

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami ziemi, 17 czerwca 2020 [1h07min]

Dr Daniel Tyborowski w kolejnym wykładzie z cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi” opowiada, jakich informacji dostarczają naukowcom ślady dinozaurów. Analiza tropów mówi dużo o ewolucji i systematyce tych wymarłych gadów, jak też ich biologii. Cykl powstaje we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Tropy dinozaurów, a także innych kopalnych zwierząt, są przedmiotem zainteresowania ichnologii. Choć wydaje się, że ślady są czymś bardzo ulotnym, podobnie jak w przypadku innych typów skamieniałości, mogą przetrwać przy zaistnieniu sprzyjających warunków. – Otóż tropy zachowują się wtedy, kiedy powierzchnia, po której zwierzątko przeszło, zostanie przysypana nową, świeżą warstwą osadu – tłumaczy w nagraniu dr Tyborowski.

Przechowaniu śladów dinozaurów do naszych czasów sprzyja jeszcze inna rzecz. – Jeden osobnik jest w stanie wyprodukować kilka tysięcy, jeśli nie kilka milionów tropów – mówi paleontolog. Dlatego nawet jeśli tylko niewielka część z nich uległa fosylizacji, to z racji na ich ilość, o wiele łatwiej znaleźć je niż same szczątki zwierząt, czyli skamieniałości strukturalne.

Dr Tyborowski w nagraniu opowiada, czego naukowcy dowiadują się, badając tropy dinozaurów. Ślady dostarczają materiału do analizy osteologicznej, która pozwala na ustalenie, jaki gatunek dinozaura pozostawił dany trop. Rozkład śladów dostarcza również informacji o sposobie poruszana się wymarłych gadów. Typ osadów, gdzie znajduje się ślady dinozaurów, umożliwia również wnioskowanie o trybie życia tych zwierząt.

Zobacz też: Morskie potwory ery dinozaurów. Wykład Daniel Tyborowskiego

PW

Organizator wykładu:

Logo Muzeum Ziemi w Warszawie

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.