Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania cyfryzacji rolnictwa w Polsce – Seminarium IRWiR PAN

Seminarium IRWiR PAN z udziałem dr Justyny Jasiewicz, dr Michała Dudka i mgr Kingi Chęcińskiej [3 marca 2025 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Podniesienie poziomu cyfryzacji uznaje się za warunek zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz zmniejszenia negatywnego oddziaływania praktyk rolniczych na klimat i środowisko przyrodnicze. Celem seminarium będzie identyfikacja społecznych, ekonomicznych i instytucjonalnych uwarunkowań poprawy poziomu cyfryzacji rolnictwa w Polsce.

Rozważania przedstawione na seminarium, oparte na wynikach badań przeprowadzonych przez PWC Polska we współpracy z IRWiR PAN dla DG REFORM Komisji Europejskiej skoncentrują się na rozpoznaniu głównych luk, barier i wyzwań w procesie implementacji oraz upowszechniania rozwiązań rolnictwa 4.0.

Podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytania jak przygotowani są polscy rolnicy do korzystania z technologii cyfrowych, jakie są ich obawy i oczekiwania oraz jakie wsparcie jest im potrzebne, aby skutecznie wdrażać nowoczesne rozwiązania.

 

dr Justyna Jasiewicz – pracuje w PwC Advisory in Digital Public Sector. Posiada ponad 10-letnie bogate doświadczenie zawodowe w obszarze kompetencji cyfrowych i społecznych uwarunkowań korzystania z technologii cyfrowych. W swojej karierze pracowała jako aktywny pracownik naukowy, wykładowca i menedżer na uczelni, w organizacji pozarządowej oraz administracji państwowej. Realizowała strategiczne projekty rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji centralnej oraz inicjatywy edukacyjne we współpracy z wiodącymi firmami technologicznymi. Koordynowała i uczestniczyła w kilku interdyscyplinarnych projektach badawczych. Uczestniczyła w przygotowaniu i wdrażaniu długoterminowych strategii cyfryzacji, koncentrując się na obszarze kompetencji cyfrowych. Jest autorką, współautorką i redaktorką blisko 40 publikacji naukowych, brała czynny udział w kilkudziesięciu międzynarodowych konferencjach naukowych, prezentując wyniki badań czy uczestnicząc w panelach dyskusyjnych.

 

dr Michał Dudek – Adiunkt w Zakładzie Integracji Europejskiej Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Doktor nauk ekonomicznych – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z sukcesją gospodarstw rolnych, rozwojem lokalnym i regionalnym, kapitałem ludzkim w rolnictwie i na obszarach wiejskich, polityką rolną, polityką regionalną oraz polityką spójności Unii Europejskiej. Jego prace koncentrują się na problematyce socjologii ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów związanych z rozwojem obszarów wiejskich.

 

Mgr Kinga Chęcińska – asystentka w Zakładzie Socjologii Wsi Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na młodych ludziach na wsi, obecności wsi w mediach społecznościowych oraz sposobach korzystania z tych mediów na obszarach wiejskich. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie SWPS na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w 2023 roku, a rok wcześniej uzyskała tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od października 2023 roku pracuje jako asystentka w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, gdzie realizuje badania związane z tematyką społeczną wsi.

 

Organizator wykładu:


Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.