Lista odtwarzania:

Sposób działania sprawców zabójstw

Wykład prof. Moniki Całkiewicz, autorki książki „Modus operandi sprawców zabójstw”, zorganizowany w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie, 19 maja 2014 r. [1h38min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Czy na podstawie sposobu działania sprawców zabójstw można wytypować sprawcę i określić jego cechy charakteru i cechy fizyczne?

Sposób działania sprawcy przestępstwa, zwany w kryminalistyce ’modus operandi’, to jedno z podstawowych pojęć w kryminalistyce. Na jego podstawie prowadzący postępowanie przygotowawcze są w stanie wytypować sprawcę, określając jego cechy fizyczne i predyspozycje psychiczne, stworzyć wersje kryminalistyczne, a także zbudować dowód poszlakowy.

Celem wykładu pani prof. Moniki Całkiewicz (Kolegium Prawa, Katedra Krawa Karnego, Akademia Leona Koźmińskiego), autorki książki „Modus operandi sprawców zabójstw”, było zaprezentowanie, w jaki sposób działa współczesny sprawca przestępstwa zabójstwa, a także jak w praktyce wiedza o jego sposobie działania pomaga w prowadzeniu śledztw dotyczących przestępstw przeciwko życiu.

***

Wykład wygłoszony został w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, która rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Zapowiedzi spotkań, artykuły na ich temat oraz informację internetową prowadzi Festiwal Nauki.  Spotkania odbywają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca (od września do czerwca). Godzina: 18.00. Miejsce: Skwer Hoovera, Warszawa.

Na listę adresową Kawiarni Naukowej można się zapisać u każdej z organizatorek Kawiarni: Magdaleny Fikus (m.fikus@ibb.waw.pl) lub Zuzanny Toeplitz (zuz@psych.uw.edu.pl).

Wiadomości z życia kawiarni oraz podobnych inicjatyw można znaleźć na stronie FB Kawiarni Naukowej (www.facebook.com/KawiarniaFN).

***

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.