Lista odtwarzania:

Spotkanie z Anne Applebaum, autorką książki „Za Żelazną Kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”

Spotkanie z autorką książki „Za Żelazną Kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956” – Anne Applebaum. Z autorką rozmawiali prof. Karol Modzelewski i red. Adam Michnik. Gazeta Wyborcza, 21 października 2013 r. [1h38min]

Część 1 [35min]: Prowadzący spotkanie Jarosław Kurski – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, na początek zadał autorce kilka pytań dotyczących książki. Anne Applebaum opowiedziała między innymi dlaczego zainteresowała się historią totalitaryzmu w Europie Środkowo-Wschodniej i co skłoniło ją do napisania tej książki. Autorka opowiedziała również o pracy nad książką, o porównywaniu ówczesnej sytuacji państw bloku wschodniego – Polski, Węgier i Wschodnich Niemiec, o Zimnej Wojnie widzianej z środkowo-europejskiej perspektywy i innych zagadnieniach poruszanych w książce.

Część 2 [31min]: W drugiej części spotkania o książce Anne Applebaum opowiedzieli prof. Karol Modzelewski i redaktor Adam Michnik.
 
Część 3 [32min]: W części trzeciej spotkania pytania autorce zadawali zgromadzeni na sali czytelnicy. 
 
 

 
Spotkanie poświęceone książce Anne Applebaum „Za Żelazną Kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956” zorganizowane zostało przez Fundację im. Bronisława Geremka, Wydawnictwo Agora i Wydawnictwo Świat Ksiązki.
 
 
 Anne Applebaum – amerykańska historyk i dziennikarka, stała komentatorka „Washington Post” i „Slate”, jest autorką kilku książek, w tym „Gułagu”, za który w 2004 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera w kategorii literatury faktu. Jest dyrektorem ds. nauk politycznych w Legatum Institute w Londynie.
 
 
 
 
 
Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.