Spotkanie z warszawiakami

20 lat od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Spotkanie premiera z warszawiakami w kawiarni InfoQltura [1h07min]

W 20. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego warszawiacy mieli okazję spotkać się z panem premierem w kawiarni InfoQltura. Tadeusz Mazowiecki odpowiadał na pytania uczestników spotkania i internautów. Spotkanie prowadził Tomasz Lis.

Mazowiecki mówił o poczuciu odpowiedzialności, gdy obejmował ster rządów. „Miałem poczucie, że to duża odpowiedzialność, ale miałem to przekonanie, że tym razem musi się udać. Miałem przekonanie, że zdołam Polskę, przez ten trudny moment przeprowadzić” – wspominał.
Były premier nie uniknął też tematu złych decyzji swojego gabinetu. Przywołał w tym kontekście sprawę likwidacji PGR. Tłumaczył, że niemożliwe było prowadzenie polityki dofinansowywania tych gospodarstw i dlatego ten system musiał paść. Myśleliśmy – kontynuował – że ci ludzie będą brali ziemie i zakładali własne gospodarstwa, ale to się nie udało ani w Polsce, ani na Czechach. „Faktem jest, że to jest pokolenie wykluczone z tej transformacji i to oczywiście jest bolesne” – przyznał.

Często przewijającym się wątkiem była kwestia wartości w polityce i jakości klasy politycznej. Mazowiecki diagnozował, że zło w życiu publicznym jest szersze niż się powszechnie sądzi. Zwracał uwagę, że ostatecznie przecież to wyborcy decydują o tym kto rządzi. Zwracał również uwagę na odpowiedzialność mediów, które mogą naciskać, by było lepiej w polityce, lub – zauważył – mogą utrwalać złe strony polityki.
Odpowiadając na pytanie dlaczego nie jest surowym recenzentem rzeczywistości politycznej powiedział, że gdyby za często korzystał z tego prawa uznano by, że to „takie moralizowanie nieustanne” i nie chcieliby go słuchać.

Były premier mówił też o możliwościach dla nowych inicjatyw politycznych. Jego zdaniem obecna geografia polityczna daje szanse na zaistnienie „jakieś sile centrolewicowej”. Zastrzegł jednak, że nie widzi ludzi, którzy by tę przestrzeń zagospodarowali.
Na koniec Mazowieckiemu wręczono bukiet czerwonych róż; odśpiewano „sto lat” a wszyscy uczestnicy spotkania mogli zjeść nowe warszawskie ciastko Zygmuntówkę.

(źródło Gazeta.pl)

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Droga do niepodległości 1989

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.