Studia położnicze na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

To pierwsza w naszym cyklu rozmowa z absolwentką medycyny. Zosia ukończyła kierunek położnictwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i pracuje już w szpitalu. Fundacja Wspomagania Wsi, 18 listopada 2013 r. [19min]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Do zadań położnej (lub położnego) należy nie tylko asysta przy porodzie, ale także opieka nad kobietą w każdym okresie jej życia. Każda kobieta w Polsce jest pod opieką położnej i może zwrócić się do niej w swojej przychodni. Nie jest to wiedza powszechnie znana.

Zosia jest absolwentką położnictwa na Warszawskim Uniwersytet Medycznym. Jak potwierdza otrzymanie indeksu na studia nie było trudne, ale w trakcie nauki wiele osób rezygnowało z dalszego kształcenia. Już na studiach, na pierwszym roku studenci odbywają praktyki w szpitalu – nie tylko na sali porodowej, ale także na oddziale intensywnej terapii czy bloku operacyjnym. Zosia nie ukrywa, że pierwsze dyżury w dwunastogodzinnym systemie zmianowym były początkowo wyczerpujące psychicznie i fizycznie. Z czasem praca stałą się jej pasją – ukończyła także studia pedagogiczne z dziedziny rozwoju małych dzieci, ponadto udziela porad mamom karmiącym. Wkrótce sama zostanie mamą, co niewątpliwie wpłynie na jej praktykę położniczą.

Jak przebiega nauka na kierunku położnictwo Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego? Jakie kompetencje i uprawnienia zdobywają absolwenci? Czym ich praca różni się od lekarzy-położników? Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania wywiadu!

***

Wywiady z cyklu  „Zanim wyjedziesz na studia”skierowane są do gimnazjalistów i licealistów, którzy wkrótce wybierać będą dalszą ścieżkę edukacji. Poprzez rozmowy z ich starszymi kolegami – studentami i młodymi absolwentami chcemy przybliżyć im: jak i kiedy należy przygotować się do wyboru studiów, które cechy, pasje, umiejętności, mocne strony ułatwiają studiowanie danego kierunku, których przedmiotów i jakiego rodzaju egzaminów należy się spodziewać, ile czasu, energii i pieniędzy należy na studiowanie przeznaczyć i wreszcie – co studenci ostatnich lat nauki planują robić w przyszłości? Jak przygotowują się do wejścia na rynek pracy?

Do krótkich (około 15-20 minutowych rozmów) zapraszamy słuchaczy studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych ostatnich lat nauki (III-V rok) różnych kierunków oraz młodych absolwentów. Rozmawiać będziemy w siedzibie Fundacji Wspomagania Wsi (Warszawa, ul. Belottiego 1) bądź w dowolnym miejscu na terenie Warszawy. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w cyklu „Zanim wyjedziesz na studia” prosimy o kontakt z Magdaleną Kowalczyk (mkowalczyk@fww.org.pl lub telefon: 22 636 25 70).

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.