Studia techniczne? Warto!

Studia na Politechnice Warszawskiej wymagają dużego nakładu pracy, ale jak mówi gość Wszechnicy, wiedza na nich zdobyta jest nieoceniona. Czy trudno dostać się na politechnikę i co można robić po energetyce? Warszawa, 15 grudnia 2012 r. [15min]

W studiu Wszechnicy gościmy Daniela – młodego absolwenta Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, który od 2 lat pracuje w branży HVAC, czyli dziedzinie inżynierii sanitarnej zajmującą się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją.

Absolwent MELu pochodzi z Siedlec. Już w liceum rozpoczął przygotowania do dostania się i studiowania na Politechnice Warszawskiej. Przydatny okazał się roczny kurs przygotowujący do egzaminów wstępnych oraz wizyta na politechnice podczas Dni Otwartych w klasie maturalnej. Lata studiów to nie tylko nauka, ale również przyjaźnie, znajomości i pasje wyniesione z akademika. Ponadto praca zarobkowa, konieczna dla wielu studentów spoza Warszawy, ułatwiła Danielowi wejście na rynek pracy zgodnie z zainteresowaniami  i wykształceniem.

Zachęcamy gimnazjalistów i licealistów do przyjrzenia się bliżej swoim planom edukacji wyższej. Chociaż studia mogą wydawać się odległą przyszłością, to warunki przyjęć na niektóre kierunki wymagają wcześniejszego, solidnego przygotowania.

Przydatne informacje:

Strona internetowa Politechniki Warszawskiej: www.pw.edu.pl

Drzwi Otwarte na uczelni odbędą się 23 i 24 marca 2013 roku.

Akcja „Dziewczyny na Politechniki” odbędzie się w 23 kwietnia 2013 roku (więcej informacji dostępnych będzie wkrótce na stronie internetowej).

Studencki portal Politechniki Warszawskiej www.polibuda.info

Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza na sesje wykładów otwartych z matematyki, fizyki i informatyki. Wykłady adresowane są m.in.do licealistów, nauczycieli i wszystkich innych zainteresowanych. Więcej na stronie www.csz.pw.edu.pl.

Zachęcamy również do przyjrzenia się tzw. kierunkom zamawianym na uczelniach technicznych. Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma na celu zwiększenie liczby studentów na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych – czyli tych, które zostały uznane przez ekspertów jako strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki. Najlepsi studenci na kierunkach zamawianych otrzymują stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie. Tutaj znajduje się wyszukiwarka kierunków zamawianych w przyszłym roku akademickim: www.kierunki-zamawiane.pl/serwis.php?s=2561&pok=64520&rok=13.

——————————–

Rozpoczęliśmy cykl wywiadów pt. „Zanim wyjedziesz na studia”. Wywiady skierowane są do gimnazjalistów i licealistów, którzy wkrótce wybierać będą dalszą ścieżkę edukacji. Poprzez rozmowy z ich starszymi kolegami – studentami i młodymi absolwentami chcemy przybliżyć im: jak i kiedy należy przygotować się do wyboru studiów, które cechy, pasje, umiejętności, mocne strony ułatwiają studiowanie danego kierunku, których przedmiotów i jakiego rodzaju egzaminów należy się spodziewać, ile czasu, energii i pieniędzy należy na studiowanie przeznaczyć i wreszcie – co studenci ostatnich lat nauki planują robić w przyszłości? Jak przygotowują się do wejścia na rynek pracy?

Do krótkich (około 15-20 minutowych rozmów) zapraszamy słuchaczy studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych ostatnich lat nauki (III-V rok) różnych kierunków oraz młodych absolwentów. Rozmawiać będziemy w siedzibie Fundacji Wspomagania Wsi (Warszawa, ul. Belottiego 1) bądź w dowolnym miejscu na terenie Warszawy. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w cyklu „Zanim wyjedziesz na studia” prosimy o kontakt z Magdaleną Kowalczyk (mkowalczyk@fww.org.pl lub telefon: 22 636 25 70). 

Zapraszamy do współtworzenia Wszechnicy!

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.