Szablozębne koty i ich przodkowie

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego w ramach cyklu Dzieje Ziemi [21 kwietnia 2021 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Smilodon to wymarły rodzaj kotowatych, które żyły prawdopodobnie od około 3 mln do 10 tys. lat temu w Ameryce Północnej i Południowej. Gatunki smilodonów są znane także jako tygrysy szablozębne (lub koty szablozębne). W pełni dojrzały smilodon ważył około 400 kg, miał krótki ogon, potężne kończyny i dużą głowę. Wielkością i posturą ciała zbliżony był do dzisiejszego niedźwiedzia brunatnego. Kąt rozwarcia jego szczęk wynosił 120 stopni, a kły miały około 23 cm długości.

O tym wszystkim opowie dr Daniel Tyborowski.


Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości.


Wykład przy współpracy z Muzeum Ziemi PANLogo Muzeum Ziemi w Warszawie


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.