Lista odtwarzania:

Szympans w zoo: szczęśliwy czy zniewolony?

Wystąpienie Katarzyny Wejchert, opiekunki szympansów w warszawskim ZOO odbyło się w ramach „Wieczoru pełnego naczelnych”. Collegium Humanitatis, 20 grudnia 2013 r. [42min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Czy szympansy w ogrodach zoologicznych są szczęśliwe? Czy raczej żyją zniewolone, jak w „złotych klatkach”?

Cz. I [19min] Szympansom bliżej do ludzi niż do goryli – mamy 98% zbieżnych genów! Niestety, szympansy są obecnie gatunkiem zagrożonym. Do jego ochrony przyczyniła się m.in. znana badaczka Jane Goodal, której działania zatrzymały wykorzystywanie szympansów m.in. w laboratoriach medycznych czy w sektorze rozrywkowym. W pierwszej części wystąpienia opiekunka szympansów Katarzyna Wejchert przedstawiła charakterystykę szympansów oraz ich codzienne życie w ZOO.

Cz. II [22min] W drugiej części Katarzyna Wejchert przedstawiła życie społeczne, socjalne szympansów. Okazuje się, że dla szympansów (podobnie jak dla ludzi) bardzo ważna jest obecność innych osobników. Szympansy w naturze żyją w grupach liczących nawet 60 osobników i także w niewoli dąży się, żeby stado było zróżnicowane i podobne do stad obserwowanych w środowisku naturalnym.

Czy w stadzie niezbędne są samce dominujące? Czy dzieciństwo szympansa ma wpływ na jego dorosłe życie? Czy szympanse przyzwyczajają się do ludzi? Czy chorują na np. depresje?

Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania wykładu!

***
Organizatorem wieczoru naukowego pt. „Wieczór pełen naczelnych” było Interdyscyplinarne Centrum Etologii i Psychologii Zwierząt Collegium-Humanitatis.

Więcej o uczelni: www.collegium-humanitatis.pl oraz na
www.facebook.com/pages/Collegium-Humanitatis/117138208365563?ref=stream

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.