Tempo i kierunki zmian klimatycznych

Pierwsza część rozmowy z Sławomira Kosielińskiego z Marcinem Korolcem „O krok od globalnego porozumienia klimatycznego”, Fundacja Wspomagania Wsi, grudzień 2014 r. [7min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Z Marcinem Korolcem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Klimatycznej rozmawia Sławomir Kosieliński, Fundacja „Instytut Mikromakro”.

Przed 100 milionami lat, w czasach dinozaurów, średnia temperatura Ziemi temperatura była wyższa o 2-4°C, a w rejonach polarnych znacznie bardziej, nawet do 20°C – w Kanadzie żyły krokodyle, na Spitsbergenie lemury, a na Alasce i Grenlandii rosły drzewa tropikalne, np. bananowce. Tam, gdzie dziś żyją pingwiny i niedźwiedzie polarne, żyły dinozaury. Wskazuje to na zdecydowanie większą ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Dlaczego zatem świat coraz bardziej martwi się stanem klimatu? Otóż problemem są szybkie zmiany klimatu, niespotykane w przeszłości. Ani człowiek, ani inne gatunki na Ziemi nie miały do czynienia z takimi warunkami. Jeśli każdy z nas, prawie 7 mld ludzi nie zacznie dbać o klimat, wrócimy do czasów sprzed 35 mln lat, gdy świat był wolny od lodu.

Oglądaj dalej:

Część II

Cześć III

***
Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.