Terapia leśna – nowy trend w dbaniu o zdrowie psychiczne

Wykład dr Magdaleny Gawrych zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury [21 stycznia 2021 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj go w formie podcastu:

Najmodniejsze warsztaty, panaceum na choroby i stres czy zwykły spacer po lesie? Czym terapia leśna urzekła Japończyków, a później Stany Zjednoczone i Europę?

Wykład wygłosi dr Magdalena Gawrych, która zagadnienie bada naukowo.

Czym jest terapia leśna, jak traktuje ją nauka, dlaczego stała się tak modna i w jaki sposób można doświadczyć jej wpływu na zdrowie i dobrostan psychiczny?

„Terapia lasem jest praktyką zdrowia publicznego opartą na dowodach. Spacery z przewodnikiem po lesie łączą w sobie specyficzną mieszankę uzupełniających się ćwiczeń fizycznych i umysłowych w odpowiednim otoczeniu lasu, prowadząc do zmniejszenia bicia serca, ciśnienia krwi i poziomu stresu przy jednoczesnym wzmocnieniu układu odpornościowego, oddechowego oraz ogólnej sprawności i elastyczności fizycznej i psychicznej.”

dr Magdalena Gawrych – dr nauk medycznych i psycholog kliniczny z Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Zajęła się ona naukowo nowinką, którą świat poznał dzięki Japonii-Shinrin-yoku czyli dosłownie Kąpiele leśne stworzono tam bazując na tradycyjnych wierzeniach i nowoczesnej medycynie. Obecnie także w Europie przepisuje się spacery po lesie jako lekarstwo czy rehabilitację.

Wykład zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury

Kawiarnia Naukowa 1a, logo


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

 

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.