„Wiążą nas pewne wartości ogólnoludzkie”. Rozmowa z RPO dr. Adamem Bodnarem

Rozmowa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dr. Adamem Bodnarem, Maróz, 19 maja 2016 [00h14min]

Podczas 15. Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich współorganizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi mieliśmy przyjemność gościć Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara. Wykorzystaliśmy tę okazję, żeby porozmawiać z Rzecznikiem o kilku istotnych problemach, jak relacje RPO z trzecim sektorem czy kryzys uchodźczy. Wywiad przeprowadziła Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi.

O trzecim sektorze

„Pojawiają się różnego rodzaju pomysły, np. na unarodowienie sektora, spowodowanie jakiejś narodowej strategii rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Ja mam pewne obawy, to znaczy wydaje mi się, że sektor pozarządowy trzeba wzmacniać od dołu, a nie tworzyć jakieś programy, które nagle go rozwiną. Bardziej jestem zainteresowany tym, żeby dotrzeć do jak największej grupy prywatnych darczyńców, którzy spowodują, że ten sektor się będzie rozwijał. No i ja liczę na taki zwyczajny, codzienny dialog i współpracę z sektorem i z organizacjami – zarówno tymi wyspecjalizowanymi w poszczególnym dziedzinach, jak i tymi ogólnymi zajmującymi się daną dziedziną życia”.

O uchodźcach

„Moją rolą jest mówienie i powtarzanie, że nas wiążą pewne ogólnoludzkie wartości, wartości także chrześcijańskie, które powinny polegać na tym, że mamy obowiązek podzielenia się wsparciem, okazania solidarności – i osobom które starają się o status uchodźcy, co przekłada się na kwestie przede wszystkim relokacji osób z tych obozów dla uchodźców, które już teraz istnieją w Grecji, w Turcji, we Włoszech, tak żeby ten ciężar nie spoczywał tylko na tych państwach, tylko żebyśmy my jako obywatele też ten obowiązek wzięli na siebie”.

Więcej na temat trzeciego sektora i kryzysu migracyjnego w załączonym wideo z wywiadu z Rzecznikiem. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.