Wikipedia a Akademia

Wykład prof. dr hab. Dariusza Jemielniaka, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 19 listopada 2018 [0h46min]

Wikipedia to największy projekt ludzkości oparty na wspólnej i otwartej współpracy. W tym samym czasie jednocześnie kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata edytuje hasła i artykuły. W sumie to dzieło co najmniej kilku milionów ludzi. Świat akademicki patrzy na Wikipedię z podejrzliwością, chociaż badania pokazują, że to rzetelne źródło informacji. 

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dane Wikipedii są dostępne za darmo i wciąż rosną. Co ważne – hasła na Wikipedii mogą być edytowane tylko w oparciu o istniejące źródła pisane (podręczniki, artykuły w prasie, analizy, badania). Nie są to zatem opinie a argumenty oparte na dotychczasowej, spisanej wiedzy. W tym momencie angielskojęzyczna wersja tego serwisu liczy około 5 milionów haseł, z czego kilka tysięcy haseł to „Artykuły na medal”. Oznacza to, że dane hasło jest wiarygodne, zostało obszernie i wyczerpująco opisane.  Angielskojęzyczna Wikipedia jest oczywiście bardziej rozbudowana niż np. polskojęzyczna, która w tej chwili liczy 808 „artykułów na medal”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Artyku%C5%82y_na_medal. Dane na Wikipedii oparte są na otwartej licencji Creative Commons, zatem na jej podstawie można nawet drukować i sprzedawać książki. Jedynym warunkiem jest podanie źródła, czyli linku do Wikipedii.

Jaką przewagę ma Wikipedia nad zwykłą encyklopedią? Nad danym hasłem często pracuje kilka/kilkanaście osób, które spierają się, wynajdują informacje, badania, publikacje. Nad jednym hasłem może pracować profesor fizyki oraz licealista. Stąd wiarygodność części Wikipedii, których treść nie odbiega od treści podręczników akademickich, a w nawet w niektórych przypadkach je przewyższa. „Części” ponieważ na Wikipedii artykuł artykułowi nierówny.

Naukowcy często są do Wikipedii uprzedzeni, bardziej ufają źródłom akademickim bądź czasopismom naukowym (najlepiej National Journal of...), tymczasem Wikipedia idealnie odzwierciedla wysoką jakość tworzenia artykułów w oderwaniu jednego autora.

Wikipedia dla wielu ludzi na świecie (np. mieszkańców ubogich rejonów Afryki) jest często jedynym źródłem wiedzy. Ma także tę przewagę, że jest błyskawicznie aktualizowana (co encyklopediom drukowanym zajmowało niekiedy kilka lat), zatem edytowanie lub wspieranie tego światowego dzieła (np. finansowo) powinno wszystkim nam leżeć na sercu

MK

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.