Wirusy. Jak przysłużyły się nauce?
Wykład prof. Magdaleny Fikus, Fundacja Wspomagania Wsi, 29 czerwca 2020 [0h55min]
Prof. Magdalena Fikus podczas wykładu opisuje najciekawsze odkrycia naukowe na temat wirusów. Opowiada również o sylwetkach naukowców, którzy dokonali przełomowych badań.
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Jak mówi prof. Magdalena Fikus, nie ma organizmu ani miejsca, może poza kosmosem, gdzie nie byłoby wirusów. W jednym litrze wody morskiej jest ich więcej, liczonych jako pojedyncze osobniki, niż ludzi na świecie. Biomasa wirusów w oceanach jest większa niż biomasa wszystkich słoni na Ziemi. W ludzkim genomie jest między 8 a 9 proc. DNA pochodzącego od wirusów.
Wirusy są najprostszą formą życia, która w formie wirionu do przetrwania potrzebuje jedynie upakowanej informacji genetycznej. Żeby rozpocząć cykl życiowy, muszą zainfekować komórkę. Dopiero wówczas zaczynają się namnażać i metabolizować. Prosta forma wirusów pozwala przypuszczać, że są one równie stare jak życie na Ziemi, które zaczęło się około 4 mld lat temu.
Prof. Magdalena Fikus podczas prelekcji opisuje najciekawsze odkrycia naukowe na temat wirusów. Mówi o pracach na temat infekujących komórki bakteryjne bakteriofagów, wirusa mozaiki tytoniowej, wywołujących nowotwory wirusów mięsaków ptaków i SV40, HIV, słynnej grypy hiszpanki oraz siejącego obecnie postrach na świecie Sars-CoV-2, wywołującego chorobę COVID19. Oprócz tego, prelegentka opowiada o sylwetkach naukowców, którzy są autorami wspomnianych badań.
Zobacz też: Dziwny wirus grypy. Wykład prof. Magdaleny Fikus
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.