Woda w obrzędach, wierzeniach, pieśniach

Wykład Olgi Łoś w czasie konferencji „Bioróżnorodność i Woda w Wiejskim Dziedzictwie” realizowanej w ramach grantu „KPO dla Kultury”, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU [26 października 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Olga Łoś przeprowadziła słuchaczy przez bogaty świat symboliki wody obecnej w pieśniach ludowych. Woda była przedstawiona jako źródło życia, medium oczyszczające, granica między światem żywych a zmarłych oraz motyw łączący ludzi z naturą.

Opowieść obejmowała różnorodne tematy:
– Moc kreacyjna wody, np. praocean jako źródło powstania świata.
– Woda w obrzędach przejścia, takich jak narodziny, małżeństwo czy śmierć.
– Symbolika oczyszczenia, jak w pieśniach o kąpielach czy studniach.
– Woda jako granica, obecna w pieśniach o rzekach i mostach, często metaforycznie odnoszona do przemijania i transformacji.

Ilustracją wykładu były liczne pieśni ludowe, które ukazywały tradycyjne wierzenia, rytuały i sposoby interakcji człowieka z wodą. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. wpływ wody na płodność ziemi i ludzi, opowieści o utracie dziewictwa oraz życzenia pomyślności związane z wodą.

Wykład podkreślał, jak głęboko woda zakorzeniona była w ludzkiej tożsamości, mitologii i codzienności. Olga Łoś śpiewała wybrane pieśni, ilustrując omawiane treści. W prezentacji znalazły się zarówno teksty pieśni, jak i opisy ich znaczeń.

Wykład dostarczył słuchaczom unikalnego spojrzenia na związki między wodą a kulturą ludową, wzbogacając ich wiedzę o tradycjach i dziedzictwie wiejskim. Był to pełen emocji i refleksji moment konferencji, ukazujący siłę symboliki i tradycji ludowej.

Olga Łoś – etnolożka, śpiewaczka, asystentka w Dziale Wierzeń, Obrzędów i Folkloru w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Członkini Fundacji Po Staremu. Prowadząca warsztaty śpiewu tradycyjnego w Łodzi i okolicach, organizatorka wydarzeń związanych z polskim rokiem obrzędowym.

Nagranie w ramach programu „Bioróżnorodność i woda w wiejskim dziedzictwie” realizowanego w ramach grantu „KPO dla Kultury” i sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU


Podobne wykłady Dziedzictwo kulturowe

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.