Wojna po roku. Początek, progres, stan obecny…

Mija rok od agresji Rosji na Ukrainę. Jak zmienił się Zachód, jak zmieniła się Unia Europejska [19 lutego 2023r.]

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają #rozmowywszechnicy https://wszechnica.org.pl/wspieraj-wszechnice/ 

Serdecznie Państwa witamy na kolejnym naszym spotkaniu. Dzisiejszym tematem naszej rozmowy jest wojna po roku. Parafrazując za Żółkiewskim i jego „Początek i progres wojny moskiewskiej”, my również chcemy porozmawiać jak widzimy po roku początek, progres i  stan obecny wojny w Ukrainie.

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Po roku spotkań z Państwem możemy powiedzieć, że udało nam się stworzyć tygodnik międzynarodowy, jeden z niewielu jakie są. I dzięki możliwością techniki, możemy nie tylko prezentować własną wiedzę i własne poglądy, ale również słuchać Państwa opinii, oraz odpowiadać na Państwa pytania.

W naszym głębokim przekonaniu jednym z największych grzechów, które popełniamy w Polsce, jest to, że właściwie unikamy pogłębionej publicznej debaty o sprawach międzynarodowych wtedy, kiedy Polska niesłychanie potrzebuje nowej strategii, nowej wizji polityki międzynarodowej, nowej, nie nowej nieważne, ale precyzyjnej wizji polityki międzynarodowej, wciągnięcia dyplomacji obywatelskiej czy zachowań obywatelskich w politykę międzynarodową państwa.

I to w tym, w tym czasie, tak jak obserwujemy, ogromną większość mediów i kanałów komunikacyjnych zajmuje wciąż rozmowa o dwóch kłócących się polityka, o rzeczy drugorzędne. Przypomnijmy, że Piłsudski w późnym okresie swojego życia, kiedy już był schorowany i zmęczony, pilnował dwóch dziedzin polityki zagranicznej, polityki obronnej państwa, co uważał za absolutnie kluczowe i najważniejsze dla siebie.

Więc może warto? Do tego należy zwrócić, bo dla kraju takiego jak Polska i położonego tam, gdzie polska polityka zagraniczna powinna być rzeczą absolutnie najważniejszą, a nie elementem podbijania sobie notowań wyborczych do zupełnie innych niż cele międzynarodowe państw.

Rozumiemy też, że sytuacja naszego kraju się zmieniła, wojnę mamy za miedzą i oczywiście nie oczekujemy od nikogo, żeby rzucił swoje zajęcia. Codzienne zajmowanie się rodziną, budowaniem domu czy działaniem społecznym w swojej, w swoich organizacjach pozarządowych. Wręcz przeciwnie trzeba to robić, tym bardziej, żeby utrzymywać na bieżąco Kraj, ale z drugiej strony dobrze jest, żebyśmy. I to jest też nasz cel, tak żebyśmy umieli spojrzeć na sprawy międzynarodowe, żebyśmy nie byli niczym zaskoczeni i żebyśmy razem mieli procesy, jakie zachodzą po prostu na tyle. Tyle wstępu. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia, lub wysłuchania naszej rozmowy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają #rozmowywszechnicy https://wszechnica.org.pl/wspieraj-wszechnice/ 

Rozmowa zorganizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Euro Atlantyckim.  

 


 

 

 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.