Wprowadzenie do informatyki kwantowej

Wykład Pawła Gory nagrany przy okazji Dnia Odkrywców Kampusu Ochoty [11 czerwca 2022 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

W trakcie wykładu wprowadzane będą podstawowe pojęcia związane z informatyką kwantową (m.in. kubit, superpozycja, bramki kwantowe, splątanie kwantowe, kwantowe wyżarzanie). Z wykładu dowiemy się w jaki sposób można tworzyć programy, które mogą być uruchomione na komputerach kwantowych lub/i na ich symulatorach. Omówione zostaną również możliwe zastosowania komputerów kwantowych, a także aktualny stan i perspektywy rozwoju tej dziedziny.

Czym jest informatyka kwantowa? Odpowiadając w takim dużym skrócie można powiedzieć, że to przetwarzanie informacji korzystając z praw mechaniki kwantowej. W jaki sposób możemy te informacje przetwarzać korzystając z praw mechaniki kwantowej? Czym jest mechanika kwantowa? Odpowiedź na to pytanie to materiał na cały kurs uniwersytecki. Spróbujmy opowiedzieć o takich rzeczach, które są istotne mechanice kwantowej z punktu widzenia informatyki kwantowej. Ponieważ, jak się okaże tak, naprawdę nie trzeba wcale znać jakoś bardzo dobrze fizyki czy mechaniki kwantowej, aby tworzyć jakieś kwantowe algorytmy albo kwantowe programy. Tutaj zdecydowanie bardziej przydaje się aparat matematyczny, umiejętności programowania.

W haśle mechanika kwantowa pojawia się magiczne słowo „kwant”. Kwant to najmniejsza porcja, jaką może mieć lub o jaką może zmienić się dana wielkość fizyczna w pojedynczym zdarzeniu (kwant energii).

 


Paweł Gora – naukowiec i doktorant informatyki na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniach naukowych zajmuje się sztuczną inteligencją, optymalizacją złożonych procesów i inteligentnymi systemami transportowymi. Współorganizator Warsaw.ai i Warsaw Quantum Computing Group. Fundator i Prezes „Fundacji Quantum AI”, członek Zarządu QWorld, koordynator QPoland.

 


Wykład zorganizowany w ramach imprezy Dzień Odkrywców Kampusu Ochota na Uniwersytecie Warszawskim

 


 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.