Wstęp do astrobiologii: co mają wspólnego kanibale, kosmos i początki życia na Ziemii?

Wykład dr. Tomasza Zajkowskiego w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury [25 marca 2021 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

W ramach wykładu Pan dr Tomasz Zajkowski opowie o swoich badaniach prowadzonych w NASA Ames Research Center i na Uniwersytecie Stanforda. W czasie wykładu dowiemy się, czym jest astrobiologia oraz w jaki sposób badania nad chorobami neurodegeneracyjnymi doprowadziły do odkrycia mechanizmów agregacji białek, które mogły mieć znaczenie w początkach życia na Ziemi.

Tomasz Zajkowski jest pracownikiem Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie prowadzi badania w NASA Ames Research Center finansowane przez program Mobilność Plus MNiSW. Interesuje się tym, w jaki sposób proste komponenty chemiczne organizują się w struktury wyższego rzędu, dając początek procesom biologicznym. Wykorzystując informację genetyczną współczesnych organizmów, dąży do odtworzenia procesów, które miały miejsce na wczesnych etapach ewolucji. Do najważniejszych osiągnięć naukowych dr Tomasza Zajkowskiego należy odkrycie białek prionowych u archeonów sugerujące ich pradawną funkcję w regulacji procesów biochemicznych. Dr Zajkowski zajmuje się również zastosowaniami biologii syntetycznej w eksploracji kosmosu. Był kilkukrotnie nagradzany w konkursie International Genetically Engineered Machine (iGEM). W ramach działalności edukacyjnej prowadził kurs astrobiologii na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład nagrany w ramach Kawiarni Naukowej 1a prowadzonej przez Wawerskie Centrum Kultury

 

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!
  3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem
    Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001
    Fundacja Wspomagania Wsi

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.