Wszystkie twarze USA – o USA i rasie

Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr Ludmiły Janion, ekspertki w konkursie I Know America oraz wykładowczyni w Ośrodku Studiów Amerykański UW [wrzesień 2022]

“Oto nowa twarz Ameryki” – takie hasło towarzyszyło okładce specjalnego numeru tygodnika Time z 1993 roku. Do czytelnika uśmiechała się piękna kobieta, której twarz została wygenerowana komputerowo z połączenia cech Amerykanów pochodzących z różnych zakątków świata. “Time” dał wyraz optymizmowi dekady – na przekór lękom związanym z imigracją i napięciami rasowymi, Ameryka miała zmierzać w stronę post-rasowego narodu, społeczeństwa równości i zgody.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

30 lat później trudno o taki optymizm. Ruch Black Lives Matter i spory o “krytyczną teorię rasy” pokazują, że “linia koloru” pozostaje kluczowym podziałem Ameryki. Dlaczego tak jest?

Dr Ludmiła Janion opowie o tym, jaką rolę w kształtowaniu się społeczeństwa i kultury USA odgrywa kategoria rasy. Czym jest rasa? Jakich słów używać, by o niej mówić? Dlaczego kwestie związane z kolorem skóry są nadal tak ważne w Stanach Zjednoczonych? A także – czym jest „krytyczna teoria rasy” i dlaczego w niektórych amerykańskich stanach zabrania się mówienia o niej w szkołach?

Materiał nagrany w ramach projektu I Know America Comes to Town zorganizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi i sfinansowanego przez Ambasadę USA w Warszawie.Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.