Wybory „połówkowe” w USA a zmiana polityki międzynarodowej USA

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z ambasadorami – Jerzym Markiem Nowakowskim i Ryszardem Schnepfem. Czy USA osiągnęły już swoje cele w wojnie z agresją rosyjską na Ukrainę? Czy wybory połówkowe wpłyną na stosunek USA do tej wojny? [13 listopada 2022]

Rozmówcy poza analizą trwających wyborów w USA, odnieśli się do aktualnych wydarzeń w kraju – obchodów święta Niepodległości.

Nie możesz obejrzeć rozmowy? Posłuchaj podcastu:

Święto Niepodległości

Kolejne rozmowy Wszechnicy nagrywane są tuż po Święcie Niepodległości. Święcie, które od kilku lat, wzbudza wiele kontrowersji. Ośrodki ultra prawicowe zawłaszczyły sobie symbole narodowe, które tym samym stały się emanacją nacjonalizmu i „rozróby”. Podczas gdy wielu tzw. zwykłych obywateli odnosi się z coraz większą rezerwą do wydarzeń Święta Niepodległości. Jerzy Marek Nowakowski i Ryszard Schnepf zachęcają wszystkich do aktywnego udziału w demonstracjach niepodległościowych, by odzyskać symbole narodowe. Piotr Szczepański zachęcał do wyjazdów, właśnie w listopadzie, na cmentarze polskich żołnierzy, którzy zginęli poza granicami Polski. Tak by pokazać czym jest prawdziwy patriotyzm.

Wybory uzupełniające w USA

Wróćmy do głównego tematu rozmowy. Wybory „połówkowe”, albo uzupełniające do Senatu i Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jest to zasada wpisana w Konstytucję USA, aby dać możliwość obywatelom skorygować po dwóch latach urzędowania prezydenta swojej oceny jego działań. Miało to, w mniemaniu „ojców założycieli”, uchronić państwo od groźby jedynowładztwa. Mimo trwałości struktur demokratycznych w Stanach Zjednoczonych, jak widać, wszystkie procedury zostały zachowane.

Wybory do Senatu mają większe znaczenie dla Prezydenta USA. Senatorzy aprobują lub nie jego nominacje na ważne stanowiska federalne i mogą również wesprzeć prezydenckie inicjatywy. Rola Izby Reprezentantów to przede wszystkim akceptacja budżetu. Wybory do Senatu są bardziej zindywidualizowane, kandydaci bardziej reprezentują sami siebie niż którąś z partii. A obywatele też podchodzą do wyborów bardziej sercem niż chłodną kalkulacją. Podsumowuje Ryszard Schnepf.

Były to bardzo ważne wybory dla polityki zagranicznej USA, a przez to również dla Polski. Dlatego nasi komentatorzy  tak uważnie obserwują ich wyniki. Ostatecznie można powiedzieć, że Partia Demokratyczna utrzymała swoją przewagę w obu Izbach, w Senacie i Kongresie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy zorganizowanej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Euro Atlantyckim.

 


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.