Wyję, więc jestem – o komunikacji wilczymi sposobami
Wykład dr. Roberta Mysłajka, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 16 maja 2016 [0h41min]
Wilki to zwierzęta społeczne. O tym jak żyją i się ze sobą komunikują opowiadał w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biochemii Wydziału Biologii UW, autor książek i artykułów popularnonaukowych, laureat nagrody Popularyzator Nauki 2014.
Wilki można spotkać na całej półkuli północnej, również na północy Afryki. Zwierzęta tworzą grupy, zwane watahami. Składają się z przewodzących im samca i samicy oraz ich rocznego i dwuletnie potomstwa. Później młode odchodzą od rodziców, szukając własnych partnerów i terytorium.
Wataha żyje i poluje w obrębie wyznaczonego przez siebie obszaru, które wynosi ok. 250 km kw. na nizinach i nieco mniej w górach. Brzemienna samica kopie tam też w ziemi norę, gdzie rodzi szczenięta. Niekiedy zakłada też gniazdo pod wykrotami drzew czy wychyłkami skał. W czasie gdy samica karmi młode, samiec dba o jej dokarmianie.
Wilki porozumiewają się z sobą różnymi metodami. Do znaczenia terytorium wykorzystują m.in swoje odchody. Między opuszkami palców posiadają też gruczoły, które uwalniają zapach, podczas gdy grzebią w ziemi. No i oczywiście do siebie wyją!
Więcej o wilkach i stosowanych przez nich metodach komunikacji można dowiedzieć się z załączonego filmu z wykładu. Zapraszamy do oglądania.
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.