Z wizytą w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

Krystian Połomski i Piotr Subotkiewicz z Fundacji Wspomagania Wsi odwiedzili Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz przeprowadzili wywiad z dyrektorem muzeum, profesjonalnym opowiadaczem bajek – Michałem Malinowskim. Czarnów, 7 grudnia 2012 r. [19min]

Był początek grudnia, padał śnieg, świat nakrył się puchową kołdrą. Pojechaliśmy przeprowadzić wywiad z Michałem Malinowskim – opowiadaczem historii, twórcą Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Jednak zanim przeprowadziliśmy wywiad mieliśmy okazję wysłuchać bajek opowiadanych dzieciom w jednej ze szkół podstawowych. Michał Malinowski nie miał ze sobą projektora multimedialnego ani laptopa, nie odtwarzał bajek. Miał za to płaszcz płaszcz, a w dłoniach niewielkich rozmiarów instrument muzyczny. Dzieci przez godzinę w wielkim skupieniu słuchały bajek, i co więcej, bardzo żywo reagowały na pytania, gesty i chętnie same uczestniczyły w opowiadaniu. Można zapytać, jak to możliwe w czasach kanałów tematycznych i stron internetowych, na których przez 24 godziny na dobę mamy dostęp do tysięcy bajek animowanych?

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (ul. Diamentowa 8, 05-510 Konstancin-Jeziorna, Czarnów). To niezwykłe muzeum, w którym to nie eksponaty są najważniejsze, ale człowiek – jego wyobraźnia, historia i sposób opowiadania. Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści to przestrzeń do opowiadania – tworzą ją ludzie, którzy przychodzą słuchać historii lub je opowiadać. W środku budynku znajduje się scena, maski, regały z książkami, kominek i krzesła. Można odnieść wrażanie, że nie ma tam zbędnych przedmiotów, a w czasie spotkań – maski, lalki, instrumenty muzyczne ożywają i z tła przeistaczają się w aktorów. Nie ma tutaj podziału na opowiadaną historię i sposób opowiadania, bo jedno i drugie są ważne. System edukacji skupia się głównie na tekście i niewiele uwagi poświęca sposobom przekazu – tembrowi głosu, gestom, mimice, które decydują o tym, czy historia zainteresuje słuchacza. 

Bajki, baśnie i inne niestworzone historie można odnaleźć pod każdą szerokością geograficzną. Jest kanon bajek europejskich, ale też jest zbiór Baśni z tysiąca i jednej nocy, są baśnie i bajki afrykańskie, australijskie, są też baśnie polskie – ludowe. Jest to bogactwo historii, kultur, języków i miejsc, a także sytuacji i okazji, w czasie których snuje się opowieści.

Sztuki opowiadania bajek można się nauczyć. Muzeum prowadzi warsztaty „Tworzenie słowem”, w czasie których uczestnicy uczeni są m.in. w jaki sposób tworzyć historię, technik opowiadania.

Kontakt do muzeum:

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
ul. Diamentowa 8, 05-510 Konstancin-Jeziorna, Czarnów
muzeumbajek@wp.pl, tel. 22 754 62 25 lub 509 454 871
http://www.storytellermuseum.org

Opracowanie: Krystian Połomski, Piotr Subotkiewicz
 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.