Żegnaj Angela, czyli nasz problem z Niemcami

Stowarzyszenie i Fundacja zapraszają na rozmowę „Żegnaj Angela czyli nasz problem z Niemcami”. Spróbujemy odpowiedzieć czy mamy „niemiecki kompleks”?, czy dominuje w nas jakaś „niemiecka fobia”?.

W Niemczech nastąpiła zmiana kanclerza. Po 16 latach odeszła Angela Merkel. Czy stosunki między Polską i Niemcami ulegną zmianie? W Warszawie pojawiły się plakaty przedstawiające wizerunki ambasadora Niemiec w Polsce oraz czołowych zbrodniarzy hitlerowskich. Plakaty wydrukowano ze środków państwowych i powieszono w miejscach wynajętych za te środki. Szef rządzącej partii mówi o Czwartej Rzeszy, która chce rządzić Europą (a może i światem) co wszystkim w Polsce kojarzy się z Trzecią Rzeszą. Czy mamy „niemiecki kompleks”? Czy dominuje w nas jakaś „niemiecka fobia”?

Czym są dzisiejsze Niemcy, jaka jest ich rola w dzisiejszym świecie, jakie mają znaczenie dla Chin, Rosji, USA, Francji i Unii Europejskiej. Będzie trochę o historii Niemiec, celach strategicznych (także tych historycznych) oraz o tym jak jesteśmy od Niemiec zależni i jak to zmienić.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

 

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.