Zrozumieć Niemcy

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z dr Kazimierzem Wóycickim w ramach cyklu #rozmowywszechnicy [10 marca 2025 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Radosław Sikorski powiedział kiedyś, że bardziej obawia się bezczynności Niemiec niż ich potęgi. Dzisiaj ta opinia staje się niezwykle ważna, bo jak nigdy potrzebujemy silnej i zjednoczonej Europy. W Polsce bardzo łatwo wzbudzać niechęć do Niemiec. Haseł IV Rzesza i niemiecka Europa nikt, nie musi tłumaczyć…

Potrzebujemy lepszego zrozumienia Niemiec i Niemców. Jak od 1945 roku przebiegał proces kształtowania się Niemiec jako europejskiego państwa? Czy pożegnano się całkowicie z marzeniami o wielkich Niemczech? Jak przebiegał proces denazyfikacji? Jak długo uważano Hitlera za jednego z największych Niemców? Czy i co Niemcy wiedzieli i wiedzą o okupacyjnym rządzeniu Polską, zbrodniach, akcjach anihilacji polskiej inteligencji? Jak kształtowały się relacje RFN z ZSRR, a potem RFN z Rosją i czy Niemców z Rosjanami wiążą szczególne sentymenty, jak to niektórzy sądzą.

O to wszystko Wszechnica zapyta Kazimierza Wóycickiego, który zajmował się Niemcami naukowo, doradzał rządowi Tadeusza Mazowieckiego w układaniu stosunków z Niemcami w procesie jednoczenia i po zjednoczeniu.

 

dr Kazimierz Wóycicki – publicysta, dziennikarz i historyk, specjalizujący się w stosunkach polsko-niemieckich oraz historii Europy Środkowo-Wschodniej. Działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany z „Więzią” i „Głosem”, internowany w stanie wojennym. Pracował w BBC, kierował „Życiem Warszawy” i Instytutami Polskimi w Düsseldorfie oraz Lipsku. Był współzałożycielem Instytutu Niemiec i Europy Północnej w Szczecinie oraz uczestnikiem polsko-niemieckich inicjatyw pojednawczych. Wykładał na Uniwersytecie Szczecińskim i Uniwersytecie Warszawskim, a także gościnnie na uczelniach zagranicznych. Odznaczony Krzyżem Zasługi RFN oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie prowadzi Akademię Wschód przy Fundacji Domu Wschodniego, koncentrując się na relacjach Polski z krajami Europy Wschodniej.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!
  3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem
    Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001
    Fundacja Wspomagania Wsi

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.