Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Informacja o bieżących działaniach

Rozmowa z Krzysztofem Iwaniukiem, przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Wspomagania Wsi,18 czerwca 2020 [0h54min]

Krzysztof Iwaniuk opowiada w rozmowie z Piotrem Szczepańskim z Fundacji Wspomagani Wsi, czym zajmuje się kierowany przez niego Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjaśnia również, jak funkcjonują samorządy pod względem finansowym i dlaczego wyzwaniem dla gmin jest realizacja zadań zleconych przez władze centralne. – My nie mamy w przeciwieństwie do rządu możliwości wymyślania nowych podatków czy zwiększenia ich. My mamy stawki maksymalne i raczej jeżeli już, to wsłuchujemy się w możliwości naszych mieszkańców i możemy je tylko co najwyżej obniżać – mówi Gość Wszechnicy.

Nie możesz obejrzeć rozmowy. Posłuchaj podcastu:

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej jest największą tego typu organizacją w Polsce. Zrzesza dobrowolnie ponad 650 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, które w jej ramach reprezentują wójtowie i burmistrzowie. Rozmówca Piotra Szczepańskiego zwraca uwagę, że Związek reprezentuje interes obszarów, które zamieszkuje bardzo znaczny odsetek ludności. – Przypomnę, że obszary wiejskie w Polsce zajmują 93 proc. powierzchni naszego kraju, więc jest to zdecydowana większość – mówi Iwaniuk. – Czujemy pewną odpowiedzialność za te wszystkie maleńkie ojczyzny, których jest w sumie 1600 wiejskich i około 1500 miejskowiejskich.

Przewodniczący wyjaśnia, że Związek Gmin Wiejskich RP zajmuje się przede wszystkim dbałością o samorządy i jakoś prawa tworzonego w tym zakresie, tak aby było przyjazne dla gmin. – Nie zawsze się to udaje, ale aż strach czasami pomyśleć, co by było, gdybyśmy nie czytali tych 40 do 60 ustaw czy aktów prawnych, które opiniujemy każdego miesiąca na komisji wspólnej rządu i samorządu – podkreśla Gość Wszechnicy. Jednocześnie wskazuje, że gminy są obecnie najważniejszymi instytucjami, które realizują cele publiczne i trudno sobie wyobrazić Polskę bez istnienia samorządu.

Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej: Nie mamy w przeciwieństwie do rządu możliwości wymyślania nowych podatków czy zwiększenia ich

Iwaniuk deklaruje, że kierowana przez niego organizacja reprezentuje pełen przekrój gmin. – Mamy członków z całej Polski. Nie ma takiego regionu, czy chyba nawet powiatu, z którego by nie należał nikt – mówi. Podkreśla, że Związek Gmin Wiejskich zrzesza zarówno gminy najbogatsze jak Kleszczów w pow. bełchatowskim (31 tys. zł dochodu rocznie na mieszkańca), jak też gminy typowo rolnicze nie posiadające praktycznie żadnych dochodów.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich zwraca uwagę, że największym problemem samorządów jest brak stabilności finansowej w związku z zadaniami zleconymi przez władze centralne. – My nie mamy w przeciwieństwie do rządu możliwości wymyślania nowych podatków czy zwiększenia ich. My mamy stawki maksymalne i raczej jeżeli już, to wsłuchujemy się w możliwości naszych mieszkańców i możemy je tylko co najwyżej obniżać – tłumaczy.

W dalszej części rozmowy Krzysztof Iwaniuk mówi m.in. skąd samorządy czerpią dochody i szerzej opisuje problem z zadaniami zleconymi. Opisuje także, jak gminy radzą sobie w czasie epidemii koronawirusa. Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu.

Zobacz też: Samorząd terytorialny po 1990 r. – sukcesy i zagrożenia. Rozmowa z prof. Grzegorzem Gorzelakiem

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.