Zwierzęta ludzkim okiem #2: Przywództwo w świecie zwierząt

Rozmowa Katarzyny Fagasińskiej i Agaty Boruckiej w ramach cyklu „Zwierzęta ludzkim okiem”, Warszawski Ogród Zoologiczny [0h28min]

Katarzyna Fagasińska i Agata Borucka z warszawskiego zoo w kolejnym odcinku cyklu „Zwierzęta ludzkim okiem” przyglądają się, jak wygląda przywództwo w świecie zwierząt. Jeśli potraktować sprawę z przymrużeniem oka, co robią prowadzące, okazuje się, że wśród ludzi można znaleźć wiele analogii do zachowań, które są obecne w przyrodzie. Posłuchajcie, żeby dowiedzieć się, jakie stworzenie przypomina wasz szef.

Nie możesz obejrzeć rozmowy? Posłuchaj podcastu:

Życiowym projektem, które realizują wszystkie zwierzęta, jest przetrwanie. Duża cześć z nich nie podchodzi do tego zadania w pojedynkę, ale łączy się w stada. W zbiorowości przeważnie musi pojawić się lider, który zapanuje nad grupą i skutecznie poprowadzi ją do celu. Katarzyna Fagasińska i Agata Borucka podkreślają, że przywództwo w świecie zwierząt przeciwnie niż u ludzi opiera się na jasnych zasadach, gdzie nie decydują żadne zakulisowe rozgrywki. U pszczół królowa dysponuje najlepszą pulą genetyczną, u słoni stadu przewodzi najstarsza samica, a u lwów najsilniejszy samiec.

Są też jednak w przyrodzie przykłady, i o nich również opowiadają prowadzące, gdzie życiowy projekt realizowany jest bardziej indywidualnie. Do takich należy leniwiec, który potrafi spędzić tydzień wisząc na drzewie. Może sobie jednak na to pozwolić, bo w przeciwieństwie do innych ssaków dostosowuje temperaturę ciała do otoczenia, a pokarm trawi powoli w czterokomorowym żołądku.

Inne jeszcze zwierzęta, choć działają zespołowo, to funkcjonowanie grupy opierają na bardziej kolektywnych bądź rotacyjnych regułach. Pierwszy casus mogą stanowić piranie, które wspólnie rzucają się na ofiarę. Drugi z kolei gęsi, które lecąc w kluczu, zmieniają się na pozycji lidera.

Zobacz też: Wyję, więc jestem – o komunikacji wilczymi sposobami. Wykład Roberta Mysłajka

Więcej o tym, jak wygląda przywództwo w świecie zwierząt oraz ciekawostki z tym związane z życia warszawskiego zoo w nagraniu rozmowy Katarzyny Fagasińskiej i Agaty Boruckiej.

/PW

Partner cyklu:

Warszawski Ogród Zoologiczny logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.