Pestycydy – o pestycydach i ich znaczeniu dla środowiska [cz. II]

Drugi wykład Doroty Metery o pestycydach i ich znaczeniu dla środowiska [19 marca 2024 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Rozmawiając o środkach ochrony roślin trudno nie rozmawiać o polityce, o gorącym temacie ostatnich czasów. Zwłaszcza o Europejskim Zielonym Ładzie. Został on ogłoszony jako wizja Komisji Europejskiej w 2019 roku, jak zmienić gospodarkę by była mniej emisyjna w trosce o klimat.

Rolników dotyczy w zasadzie Strategia „od pola do stołu” i Strategia na rzecz bioróżnorodności, które zostały ogłoszone w 2021 roku. Strategia „od pola do stołu” jest też tylko komunikatem Komisji Europejskiej, który dopiero przełoży się na akty prawne czy konkretne programy. Ale najważniejszym dla rolników programem jest Wspólna Polityka Rolna określona na lata 2023-2027. A w Polsce najważniejszym dokumentem na Plan Strategiczny dot. Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Europejski Zielony Ład jest dokumentem bardzo ogólnym. Jest to Strategia na rzecz wzrostu, której celem jest przekształcenie UE w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce. Najważniejszą zmianą dotyczącą rolnictwa jest wprowadzenie rolnictwa ekologicznego zarówno w Strategi Od Pola do Stołu, jak i Strategii na Rzecz Bioróżnorodności. W obu dokumentach wskazano cele, które są tylko wskazówką dla rządów poszczególnych krajów. Każdy kraj z tymi celami robi co uważa za stosowne.

Dorota Metera – ogrodniczka, ekspertka rolnictwa biodynamicznego, autorka i redaktorka wielu publikacji dotyczących rolnictwa biodynamicznego.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części wykładu.

Atlas Pestycydów 2024 do pobrania

 

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.