Pestycydy – znaczenie dla środowiska i jakości żywności [cz. I]

Pierwszy wykład Doroty Metery, o pestycydach i ich znaczeniu dla środowiska [19 marca 2024 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Stosowanie pestycydów ma na celu zwiększenie plonów i umożliwienie dłuższego przetrzymywania żywności. Niemniej pestycydy mają również znaczący wpływ na zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że rocznie ok. 385 mln osób na całym świecie choruje z powody stosowania w rolnictwie chemicznych środków ochrony roślin. W Polsce w latach 2016-2017 ponad 900 osób zachorowało z tego powodu. Najczęściej ofiarami pestycydów są sami rolnicy, używający chemii w sposób niegodny z zasadami.

W Europie zużycie pestycydów jest monitorowane, dzięki temu wiemy, gdzie, w jakiej ilości i na jakie uprawy są one zużywane. Prosta statystyka mówi, że najwięcej środków chemicznych zużywanych jest w Holandii, ok. 8 kg na ha upraw. Ta liczba dla Polski wynosi ok. 2,1 kg na ha upraw.

Wykorzystanie pestycydów na świecie, poza Europą, systematycznie rośnie. Jednocześnie służby badające pozostałości pestycydów w roślinach i glebie alarmują, że w Polsce w ponad 5% roślin pozostałości pestycydów są powyżej normy, natomiast w Holandii tylko w 0,2%. Co może wskazywać na niewłaściwe wykorzystanie środków chemicznych przez polskich rolników.

Dorota Metera – ogrodniczka, ekspertka rolnictwa biodynamicznego, autorka i redaktorka wielu publikacji dotyczących rolnictwa biodynamicznego.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części wykładu.

Atlas Pestycydów 2024 do pobrania

 

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.