Czy płatki śniegu rzeczywiście są unikatowe

Wykład dr. Bartłomieja Luksa w ramach cyklu „Geofizyka dla każdego” zorganizowany we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN [13 lutego 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Zima kojarzy się nam wszystkim z mrozem i opadami śniegu. Co roku śnieg pokrywa ponad 46 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni ziemi, co stanowi 31% powierzchni lądów. W wielu regionach świata śnieg jest głównym źródłem wody.

Na spotkaniu dowiecie się jak powstają płatki śniegu i dlaczego są różne? Dlaczego jedne płatki śniegu są ogromne, a inne bardzo drobne? Dlaczego raz śnieg idealnie nadaje się do lepienia bałwana, a kiedy indziej rozsypuje się nam w rękach? Czy wszystkie śnieżynki mają 6 ramion, a śnieg jest zawsze biały? Czy może nam się coś stać jeśli zjemy śnieg?

Zapraszamy na wykład dr. Bartłomieja Luksa w ramach cyklu „Geofizyka dla każdego”. Wykład zorganizowany we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN

dr Bartłomiej Luks – adiunkt w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN. Jego główne zainteresowania badawcze to reakcja lodowców na zmiany klimatu, bilans masy lodowców, właściwości fizyczne śniegu i rozkład pokrywy śnieżnej w rejonach niezlodzonych Svalbardu. Brał udział w kilkudziesięciu projektach badawczych Arktyce i Antarktyce, skupiających się na bilansie masy lodowców, właściwościach fizycznych pokrywy śnieżnej oraz zanieczyszczeniach i drobnoustrojach deponowanych w pokrywie śnieżnej.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Instytut Geofizyki

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.