Przedsiębiorczość technologiczna w sektorze kosmicznym cz. III

O tworzeniu projektów, firm zajmujących się technologią kosmiczną i opłacalności [marzec 2022; 1 godzina 10 minut]

O tworzeniu projektów, firm zajmujących się technologią kosmiczną i opłacalności w tej dziedzinie opowiada dr Piotr Kaczmarek-Kurczak

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Jeżeli spełnią się obietnice przedsiębiorców kosmicznych (zwłaszcza Elona Muska i Jeffa Bezosa), to wygląda na to, że następne 10-lecie będzie wyglądało niezwykle fascynująco.

Wchodzimy w podobną epokę jaka miała miejsce pod koniec lat ’60. Wtedy obiecywaliśmy sobie bardzo dużo po eksploracji kosmosu. Ówczesne osiągnięcia technologiczne pokazały nam, że mamy takie możliwości – czyli że możemy dzięki ówcześnie istniejącej technologii robić bardzo dużo rzeczy (wynosić duże rzeczy na orbitę, przeprowadzać bardzo daleko idące badania, wysyłać sondy, poznawać nowe planety – w niezwykle krótkim czasie, na przestrzeni raptem 10 lat).

Teraz też mamy do czynienia z podobnymi nadziejami rozgrzanymi do czerwoności. Poprzednio mieliśmy do czynienia z postępem technologicznym, ale ze względu na ograniczenia organizacyjne i administracyjne, te technologie nie znajdywały wyrazu w naszych możliwościach. Technologie były już gotowe od wielu lat, ale nie wiele to zmieniało w eksploracji kosmosu.

Sytuację zmieniło pojawienie się przedsiębiorców kosmicznych, których najważniejszą przewagą jest to, że mają własne pieniądze. Co oznacza że przynajmniej część ryzyka mogą ponosić na własny rachunek, we własnym imieniu, nie oglądając się na agencje rządowe. Agencje rządowe są oczywiście szalenie ważnym dla nich źródłem finansowania, ale mimo wszystko w tych początkowych fazach inwestycji, to są pieniądze ich własne, przekierowane z innych działalności. Są to pieniądze prywatne, nie rządowe, i poza kontrolą giełdy. Ze względu na to, że Bezos i Musk mają ogromną chęć i motywację żeby dokonać przełomu w tym impasie, napędzani są ideologią a nie tylko rządzą zysku,  dlatego mamy do czynienia z takimi ogromnymi zmianami. Na razie idą w ślad agencji, powtarzają ich osiągnięcia, nadrabianie zapóźnień od lat ’70.

Ale prawdziwym testem dla przedsiębiorczości w sektorze kosmicznym, będzie moment w którym oni przekroczą to, co do tej pory osiągnęły agencje, zrobią coś więcej. Dlatego cała społeczność „kosmiczna” oczekuje z tak ogromnym napięciem startu rakiety Starship ponieważ to jest coś, czego do tej pory agencje nie zrobiły, duży skok.

Dlatego żyjemy w ciekawych czasach. I dlatego istotne jest pytanie dokąd ta przedsiębiorczość kosmiczna nas zaprowadzi.

 

Dr Piotr Kaczmarek- Kurczak – adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości i Etyki Biznesu ALK. W pracy badawczej zajmuje się m.in. nowoczesnymi formami przedsiębiorczości (start-upy, born global, sektor kosmiczny, Przemysł 4.0, sektory kreatywne itp.) oraz budowaniem systemów innowacji opartej na wiedzy w firmach prywatnych i instytucjach publicznych i samorządowych. Realizuje projekty intra-przedsiębiorcze w firmach – zwłaszcza z zakresu rozwoju innowacyjności, zarządzania wiedzą i wykorzystania nowoczesnych technologii. Członek Centrum Studiów Kosmicznych ALK / ESA_Lab@Kozminski. Ekspert zewnętrzny Platformy Przemysłu Przyszłości – rządowej instytucji zajmującej się transformacją polskiego przemysłu zgodnie z ideami Przemysłu 4.0. Autor artykułów na temat rozwoju Przemysłu 4.0 publikowanych w ramach portalu przemyslprzyszlosci.gov.pl. Autor artykułów na temat zarządzania, przedsiębiorczości i biznesu na łamach tygodnika POLITYKA.

Zapraszamy na wykład przygotowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym


Zapraszamy również do naszych serwisów: YouTube kanał wszechnica fww  Facebook wwzechnicaFWW

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.