Geometryczne piękno wszechświata

Wykład towarzyszący XX Festiwalowi Nauki w Warszawie, 2 października 2016 [1h14min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Wszechświat można opisać za pomocą równań geometrycznych. Ks. prof. Michał Heller przekonywał podczas popularnonaukowego wykładu w ramach XX Festiwalu Nauki, że w ich uniwersalności tkwi piękno. Jako klucza do jego odczytania kosmolog użył… obrazów słynnych impresjonistów.

Ks. prof. Heller tłumaczył, że geometria ma charakter uniwersalny. Światło, które zainspirowało malarstwo Moneta czy Van Gogha, jak i odbierane z kosmosu przez teleskopy, można opisać za pomocą tych samych równań. Możemy dzięki nim odtwarzać obraz wszechświata na podstawie sygnałów, które zostały wyemitowane w jego odległych zakątkach przed dziesiątkami milionów lat.

Kosmolog mówił, jak geometria opisuje czasoprzestrzeń i czarne dziury. A prawdziwość tego opisu znajduje empiryczne potwierdzenie w postaci takich odkryć, jak rejestracja fal grawitacyjnych. Opowiadał też o modelach geometrycznych, które próbują opisać wszechświat nie tylko w największej skali, ale również na poziomie cząstek elementarnych. Na koniec – odwołując się do Weinberga i Einsteina – wyjaśnił, kiedy dla fizyka teoria staje się piękna.

Po wykładzie ks. prof. Heller odpowiedział na kilka pytań słuchaczy obecnych na sali. Ciekawiło ich, z czego składa się kosmos, czy Wielki Wybuch można określić jako piękny i czy w ogóle miał miejsce oraz jak czytać równanie E=mc2.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu.

***

logo_festiwalnaukiInicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie, zapoczątkowana przez prof. Davida Shugara (fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej) narodziła się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW we wrześniu 1996 roku. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Dyrektorem Festiwalu Nauki w Warszawie został dr hab. Maciej Geller z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Od stycznia 2006 roku Festiwal nie jest już związany organizacyjnie z ICM. Jego animatorami są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a oficjalnym reprezentantem, na mocy porozumienia Sygnatariuszy Porozumienia, pozostaje od początku Uniwersytet Warszawski. Od 2010 roku tytuł animatora otrzymał także Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej. W 2014 roku nowym dyrektorem Festiwalu została dr Zuzanna Toeplitz, związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: festiwalnauki.edu.pl

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.