Lista odtwarzania:

Dlaczego warto znać strukturę DNA?

Wykład dr Takao Ishikawy w ramach XVII Festiwalu Nauki w Warszawie, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, 23 września 2013 r. [48min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Część 1 [28min]: Doktor Takao Ishikawa z Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział o strukturze przestrzennej cząsteczek DNA. W środkach masowego przekazu często można spotkać się z podwójną helisą DNA. Niemal wszyscy wiedzą, że cząsteczka ta ma coś wspólnego z genami i dziedziczeniem. Nie jest jednak łatwo dotrzeć do źródeł informacji o ciekawych właściwościach DNA, czy do najnowszych wyników badań nad, wydawałoby się, tak dobrze poznaną cząsteczką. Doktor Takao Ishikawa opowiedział słuchaczom o najnowszych badaniach dotyczących struktury i funkcji DNA, pokazał co warto wiedzieć o DNA, a do czego trudno dotrzeć przez podręczniki, czy Wikipedię.

Część 2 [20min]: W drugiej części swojego wykładu dr Takao Ishikawa pokazał jak najnowsza wiedza o cząsteczkach DNA pomaga leczyć choroby i stawiać diagnozy. W lekki i przystępny sposób pokazał, że zaawansowana nauka może być zabawą i łamigłówką.

————————————————

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się  w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Obecnie dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim. 

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2012 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz szesnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.