W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej skazuję robota J[…]S[…] na karę śmierci

Wykład dr. Jakuba Szczerbowskiego, Festiwal Nauki w Warszawie, 23 września 2017 [0h57min]

Sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej aktywności będących domeną człowieka. Dziś mamy do czynienia z autonomicznymi samochodami, a w przyszłości być może towarzyszyć będą nam w życiu humanoidalne roboty. Rodzi to pytanie, kto powinien ponosić konsekwencje za nieprzewidziane skutki działań podejmowanych przez maszyny – one same, ich użytkownicy czy twórcy? O możliwych kierunkach rozwoju regulacji prawnych dotyczących SI opowiedział podczas Festiwalu Nauki dr Jakub Szczerbowski.

Prawnik rozpoczął swoje wystąpienie od usystematyzowania różnych rodzajów sztucznej inteligencji. Jeszcze niedawno – w latach 90. – zachwycano się komputerem Deep Blue, który był w stanie pokonać w szachy mistrza Garriego Kasparova. Deep Blue nie robił jednak w gruncie rzeczy nic innego, niż wybieranie spośród znanych mu dostępnych rozwiązań najlepszego posunięcia na szachownicy. Dziś inteligentne maszyny idą o krok dalej – potrafią na podstawie nieznanych im wcześniej danych wejściowych podejmować samodzielnie decyzje na podstawie przekazanych im przez programistów algorytmów – autonomiczne samochody unikają przeszkód na drodze, roboty samodzielnie dokonują transakcji w zależności od zmieniającej się sytuacji na rynku, a wojskowe drony mogą kontynuować swoją misję w sytuacji utraty kontaktu ze sterującym nimi żołnierzem.

Sztuczna inteligencja jest w stanie reagować w danych sytuacjach szybciej niż człowiek, ale nie dysponuje ludzkimi emocjami. Może więc realizować z góry założony cel, bez względu na konsekwencje. Inteligentny samochód może unikając przeszkody na drodze spowodować poważniejszy wypadek, a robot dokonujący transakcji, dążąc do maksymalizacji zysków, spowodować krach na rynku. Powstaje w związku z tym pytanie, czy za nieprzewidziane skutki działań wykonywanych przez maszyny powinny odpowiadać one same, ich użytkownicy czy też twórcy sterujących nimi algorytmów. W drugiej części wykładu dr Szczerbowski rozważał różne skutki możliwych rozwiązań prawnych w tym względzie na gruncie kodeksu cywilnego i prawa karnego. Podjął się również oceny rozważanego przez Parlament Europejski nadania robotom osobowości prawnej.

Partner nagrania:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.