Jaka będzie następna pandemia, czyli co nadejdzie po COVID-19?

Debata Festiwalu Nauk w Warszawie, 26 września 2020 [1h28min]

Podczas debaty zorganizowanej w ramach ostatniego Festiwalu Nauki w Warszawie prof. Anna Czarnecka, prof. Dariusz Jemielniak oraz prof. Dariusz Doliński mieli szukać odpowiedzi na pytanie, jaka będzie następna pandemia. Szybko się jednak okazało, że trudno uczynić to z naukowego punku widzenia. Znacznie istotniejsze jest natomiast znalezienie remedium na bieżące problemy, jak społeczny kryzys zaufania do nauki, które mogą mieć również wpływ na zwalczanie chorób w przyszłości.

Nie możesz obejrzeć? Posłuchaj podcastu:

Punktem wyjścia do dyskusji poprowadzonej przez Natalię Osicę była odpowiedź na pytanie, jaka będzie następna pandemia. Goście debaty próbowali odpowiedzieć na ten problem, reprezentując stanowisko nauk medycznych i społecznych, które reprezentują. Wspólnie doszli do konkluzji, że nauka nie jest w stanie przewidzieć przebiegu kolejnej pandemii. Na podstawie obecnej sytuacji można jednak prognozować, jakie będą jej towarzyszyć zachowania społeczne.

Większa część dyskusji poświęcona była zapobieganiu chorobom zakaźnym, ze szczególnym uwzględnieniem szczepień. Uczestnicy debaty podkreślali zagrożenie, jakie z punktu widzenia profilaktyki medycznej stanowi ruch antyszczepionkowy. Źródeł jego popularności upatrywali w niedostatecznej edukacji lub współczesnej wojnie kulturowej, która kształtuje przekonania w oparciu o emocje, a nie o wiedzę naukową.

Rozmówcy razem poszukiwali remedium na nieodpowiedzialne zachowania społeczne. Odwoływali się przy tym do doświadczeń z programów poświęconych walce z nimi, w których realizacji uczestniczą.

Zobacz też: Choroby zakaźne, podatki i zmiana klimatyczna: rzecz o pułapkach społecznych. Wykład Łukasz Afeltowicza

PW

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.