Rozpoczęcie XVII Festiwalu Nauki w Warszawie

Relacja z uroczystego otwarcia XVII Festiwalu Nauki w Warszawie. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2 września 2013 r. [19min]

„Nauka, którą Państwu chcemy przedstawić pomaga zrozumieć mechanizmy otaczającego nas świata. (…) dzięki tym mechanizmom potrafimy trafniej podejmować decyzje: w swoim życiu osobistym, rodzinnym, społecznym czy wreszcie w skali naszej całej Polski” – rozpoczął dr hab. Maciej Geller, dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie. „W metodologii nauki, z dokładnością do ułomności natury ludzkiej, jest tak, że przeciwnik moich poglądów jest moim współtowarzyszem na drodze zbliżania się do prawdy, czy znalezienia trafniejszych rozwiązań. Nie jest natomiast wrogiem, którego koniecznie należy zniszczyć. W polityce zwłaszcza, z przeszkodą dla nas wszystkich jest niestety inaczej” – dodał.

„Czeka nas kilkaset różnorodnych spotkań, debat, warsztatów, pokazów i wycieczek. Tu za nami powinno stać tysiąc pracowników naukowych i technicznych, doktorantów i studentów z kół naukowych z ponad 100 placówek z Warszawy i okolic, bez wysiłku i zapału których organizacja naszego festiwalu nie byłaby możliwa” – zaznaczył przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie prof. dr hab. Andrzej Mencwel.

W uroczystym otwarciu Festiwalu udział wzięli także Bożenna Płatos, kierownik Naukowej Fundacji Polpharmy. Polpharma jest pierwszą prywatną firmą, która sponsoruje Festiwal. W otwarciu Festiwalu wziął także udział przedstawiciel Instytutu Millward Brown – Kuba Antoszewski. Instytut co roku w lipcu bada jak Polacy postrzegają kwestie poruszane w debatach Festiwalu. W tym roku Millward Brown zapytał Polaków: czy według nich Polska ma szansę stać się producentem żywności modyfikowanej genetycznie? Czy w Polsce opłaca się miłować bliźniego? Co powstania narodowe przyniosły Polsce i Polakom? 

———————————

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się  w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Obecnie dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim. 

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2012 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz szesnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.