Orzeszkowa, złote runo i hejterzy. Sprawa „Argonautów” (1898-1899)

Wykład dr Agnieszki Bąbel o powieści „Argonauci” Elizy Orzeszkowej w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie 2023 [30 września 2023]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wystąpienie (wykład z prezentacją) będzie poświęcone sprawie ataków na Elizę Orzeszkową spowodowanych ukazaniem się na rynku rosyjskim przekładu powieści „Argonauci” wcześniej niż książkowego wydania polskiego. W związku z tym publicyści warszawskiego „Głosu” i lwowskiego „Przeglądu Wszechpolskiego” zarzucali autorce zdradę ideałów patriotycznych na rzecz pogoni za zyskiem. Pisarka i wydawcy usiłowali tłumaczyć swój punkt widzenia obroną praw autorskich – w listach otwartych na łamach prasy oraz w prywatnej korespondencji, której niepublikowane dotąd przykłady (listy od rosyjskiego wydawcy) pokazują skomplikowane relacje między polityką, handlem i literaturą na rynku wydawniczym Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego pod koniec XIX wieku.

 

dr Agnieszka Bąbel – doktor nauk humanistycznych Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autorka książki „Muza z warząchwią. Szkice o literaturze i kulinariach” (2004) oraz artykułów i recenzji w roczniku „Napis”, „Tekstach Drugich”, „Wieku XIX”, „Pamiętniku Literackim”. Zajmuje się literaturą piękną i użytkową końca XVIII i XIX wieku, kulturą, historią obyczaju oraz edytorstwem tekstów dawnych.

 

Logo Festiwalu Nauki


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.