Uwaga kleszcze!

Wykład dr Małgorzaty Beręsewicz, Festiwal Nauki w Warszawie, 23 września 2017 [1h04min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Słuchacze dowiedzieli się, gdzie żyją kleszcze i w jaki sposób te pasożyty przedostają się na swoje ofiary. Beręsewicz opisała aparat gębowy kleszczy i sposób, w jaki żerują na swoich żywicielach. Omówiła również cykl rozwojowy tych pajęczaków – od larwy, przez nimfę, po dorosłego osobnika. Co charakterystyczne, wszystkie postacie kleszcza żywią się cudzą krwią – różnią się jedynie między sobą jej ilością, którą spożywają.

Specjalistka scharakteryzowała przenoszone przez kleszcze bakterie Borrelia burgdorferi, które powodują chorobę zwaną boreliozą. Słuchacze mogli poznać jej objawy oraz skutki, do jakich może doprowadzić w organizmie człowieka. Beręsewicz przedstawiła również testy diagnozujące boreliozę – ELISA, western blot (immunublot) oraz PCR – i podzieliła je ze względu na ich wiarygodność. W trakcie wystąpienie prelegentka rozprawiła się również z mitami na temat kleszczy (tłumaczącymi np., jak usunąć kleszcza).

Zapraszamy do obejrzenia wykładu

***

logo_festiwalnaukiInicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie, zapoczątkowana przez prof. Davida Shugara (fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej) narodziła się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW we wrześniu 1996 roku. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Dyrektorem Festiwalu Nauki w Warszawie został dr hab. Maciej Geller z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Od stycznia 2006 roku Festiwal nie jest już związany organizacyjnie z ICM. Jego animatorami są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a oficjalnym reprezentantem, na mocy porozumienia Sygnatariuszy Porozumienia, pozostaje od początku Uniwersytet Warszawski. Od 2010 roku tytuł animatora otrzymał także Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej. W 2014 roku nowym dyrektorem Festiwalu została dr Zuzanna Toeplitz, związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: festiwalnauki.edu.pl

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.