Lista odtwarzania:

Disruptive technologies – technologie, które zmieniają świat

Wykład dr. Jacka Szczytko z Wydziału Fizyki UW zorganizowany został w ramach XVI Festiwalu Nauki w Warszawie. Instytut Matematyczny PAN, Warszawa, 26 września 2012 r. [54min]

Czy można wyobrazić sobie życie bez komputerów lub Internetu? Na wykładzie przedstawione zostały technologie, które zrewolucjonizowały nasz świat.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Cz. I. [30min] „Disruptive technologies”, to technologie „wymiatające”, „wybijające”. Wchodząc na rynek dokonują rewolucji w danej branży, bądź tworzą nową branżę na rynku. Nowe wynalazki „wymiotły” maszyny do pisania, aparaty analogowe, zegarki mechaniczne, kasety VHS… Wraz z nimi zniknęło wiele firm, które nie zdołały wprowadzić innowacji  w swoich produktach. W pierwszej części wykładu dr Jacek Szczytko przedstawia narodziny wynalazków i ich wpływ na nasze nasze życie.

Cz.II [23min] Wejście na rynek  „disruptive technology” nie od razu wiąże się z sukcesem. Często innowacyjne technologie wydają się mało interesujące i nie znajdują poparcia wśród doświadczonych użytkowników danego produktu. Niewielką popularnością cieszyły się początkowo komputery, telefony komórkowe czy aparaty cyfrowe. Sceptycy uważali, że ich zastosowanie nie będzie powszechne i nie wyjdzie poza biurowce. Tymczasem popyt na nie okazał się ogromny. Na przykładzie firm Xerox, IBM, Intel, Apple omówione zostały strategie wielkich firm w walce o nowe „disruptive technologies” i nowych klientów.

———————————

„Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję” – pod takim hasłem w dniach 21-30 września odbył się XVI Festiwal Nauki w Warszawie. Jak zaznaczają organizatorzy głównym celem Festiwalu Nauki w Warszawie jest upowszechnianie w społeczeństwie zrozumienia metod, zakresu możliwości i osiągnięć nauki, ukazywanie jej roli w budowie silnej gospodarki oraz znaczenia w kształtowaniu lepszego, myślącego społeczeństwa.

Festiwal to ponad pół tysiąca spotkań, zajęć, warsztatów i debat w warszawskich szkołach średnich, w budynkach UW, Politechniki, Pałacu Kultury i w Centrum Nauki Kopernik. W programie między innymi: poszukiwanie nowej Ziemi, pytania o komórki macierzyste, wielkie wpadki nauki, co to jest wielki wybuch i czy trwa nadal. Spotkania dotyczyły tak różnych dziedzin jak: matematyka, fizyka i astronomia, geologia, biologia, zdrowie, filozofia, język, psychologia, ekonomia, prawo. Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania był bezpłatny. Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.