Lista odtwarzania:

Jak schudnąć nie tracąc zdrowia?

Wykład dr Jacka Wilczaka z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia wygłoszony został ramach XVI Festiwalu Nauki w Warszawie. 25 września 2012 r. [1h00min]

Otyłość i nadwaga stają się problemem coraz młodszych osób, przez które dodatkowo traktowane są jako defekt urody. Celem wykładu będzie wskazanie na konieczność racjonalnego postępowania dietetycznego w czasie redukcji masy ciała oraz uzmysłowienie, że „dieta cud” nie istnieje.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Cz I [30min] Z około miliarda mieszkańców świata mających nadwagę, trzysta milionów cierpi na otyłość. Taka sytuacja wynika m.in. ze zmian cywilizacyjnych, do których nie są przystosowane nasze ciała. Obecnie człowiek nie musi już walczyć czy szukać pożywienia, nie traci zatem energii.

Przy odchudzaniu należy zdać sobie sprawę, że nasz organizm cały czas zmaga się z przeciwstawnymi procesami: anabolicznym (czyli nabywanie masy ciała) i katabolicznym (utrata masy ciała). Ponadto każdy człowiek ma inne wydatki energetyczne – niektórzy do przeżycia potrzebują 1000 inni 2000 kalorii. Ważne zatem, aby przy odchudzaniu ustalić podstawowe zapotrzebowanie swoich wydatków energetycznych i nie dostarczać organizmowi mniejszej ilości kalorii (dlatego też „dieta 1000 kalorii” nie jest dla każdego). Ponadto zalecane jest, aby chudnąć w takim tempie, w jakim nabywało się masę ciała – diety w stylu „schudnij w tydzień” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak ustalić swoje wydatki energetyczne? Co wpływa na tempo przemiany materii?

Cz II [30min] Jest kilka sposobów utraty masy ciała. Dr Wilczak przedstawił działanie suplementów oraz pokarmów stosowanych przy odchudzaniu. Okazuje się również, że istotna jest kolejność składników spożywanych posiłków (np. obiad warto rozpoczynać od warzyw) i częstotliwość jedzenia.

Na koniec wykładowca dokonał przeglądu szkodliwych „diet”: głodówkowej, kapuścianej, metabolicznej, Kwaśniewskiego, kopenhaskiej, diety pod kolor oczu, krwi oraz podsumował dobre zasady przyświecające odchudzaniu.

———————————

„Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję” – pod takim hasłem w dniach 21-30 września odbył się XVI Festiwal Nauki w Warszawie. Jak zaznaczają organizatorzy głównym celem Festiwalu Nauki w Warszawie jest upowszechnianie w społeczeństwie zrozumienia metod, zakresu możliwości i osiągnięć nauki, ukazywanie jej roli w budowie silnej gospodarki oraz znaczenia w kształtowaniu lepszego, myślącego społeczeństwa.

Festiwal to ponad pół tysiąca spotkań, zajęć, warsztatów i debat w warszawskich szkołach średnich, w budynkach UW, Politechniki, Pałacu Kultury i w Centrum Nauki Kopernik. W programie między innymi: poszukiwanie nowej Ziemi, pytania o komórki macierzyste, wielkie wpadki nauki, co to jest wielki wybuch i czy trwa nadal. Spotkania dotyczyły tak różnych dziedzin jak: matematyka, fizyka i astronomia, geologia, biologia, zdrowie, filozofia, język, psychologia, ekonomia, prawo. Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania był bezpłatny. Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.